Україна могла вдарити по російській військовій авіабазі в окупованому Криму ракетою «Гром-2» з Одеської області. Про це з посиланням на проросійські телеграм-канали “Рибар” та “Військові хроніки” пише “Агентство”.
Телеграм-канали називають це першим можливим застосуванням такої зброї. Нова ракета українського виробництва здатна вражати цілі в радіусі до 500 км, а отже, Україна зі своєї території може обстріляти, зокрема, Кримський міст.
У Сімферопольському районі Криму біля селища Гвардійське, де знаходиться російський аеродром, у суботу ППО перехопило об’єкт, повідомив у суботу проросійський телеграм-канал Таліпо V Online. Він опублікував відео вирви від вибуху, припустивши, що атаку було здійснено за допомогою радянського безпілотника Ту-141 «Стриж».
Занадто велика вирва — до п’яти метрів завглибшки, може вказувати на те, що навряд чи спрацював «кустарний» вибуховий пристрій, встановлений на «Стриж», пишуть у спільному розборі «Рибар» та «Військові хроніки». Ці телеграм-канали припустили, що для суботнього удару ЗСУ могли використовувати «Гром-2», запустивши ракету з району селища Тузли на Одещині. Звідти до місця атаки 320 км. Саме ракета «Гром-2» із бойовою частиною 480 кг здатна залишити вирву п’ятиметрової глибини, укладають пропагандисти.
За інформацією каналів, до лютого 2022 року Україна проводила випробування “Грома-2”, але вони не були успішними. Розробка прискорилася після початку російського вторгнення, стверджують «Рибар» та «Військові хроніки».
Опитані «Агентством» військові аналітики вважають, що Україна здатна будувати ракети з радіусом поразки до 500 км, такі як «Гром-2», але інформації, чи вони вже поставлені на озброєння ЗСУ, у них немає.
В Україні є заводи, центри розробки та фахівці для створення таких ракет, наприклад, конструкторські бюро в Харкові та ракетобудівне підприємство «Південмаш» у Дніпрі, сказав військовий експерт Юрій Федоров. “Я думаю, що в нинішніх обставинах в Україні намагаються відновити все, що розроблялося в СРСР або в пострадянський час”, – сказав він.
Для створення ракет з дальністю дії 500 км потрібно вирішити два завдання: розробити систему наведення, що взаємодіє з супутником, а також рівномірно згоряє тверде паливо. Якщо не вирішено другої проблеми, то ракета або вибухне, або полетить не туди, куди потрібно, каже Федоров. «Сказати, що це завдання, яке не вирішується для України, не можна. Україна була і залишається високо розвиненою науково-промисловою країною, не менш розвиненою, ніж Росія, а за деякими категоріями озброєнь і розвиненішою — “Південмаш” був найкращим підприємством ракетобудування. Тому такі озброєння, швидше за все, розробляються», — каже Федоров.
OSINT-аналітик, ветеран армії США Генрі Шлоттман зазначає, що поки що немає доказів того, що «Гром-2» поставлено на озброєння ЗСУ. На його думку, ймовірніше, що аеродром у Гвардійському був атакований дроном Tу-141 «Стриж». Проте, каже він, на озброєнні України є протикорабельні ракети з можливим радіусом поразки до 300 км, у тому числі Нептун і деякі типи Гарпунів. Вони можуть використовуватись проти наземних цілей, каже Шлоттман.
Директор програм з Європи та Центральної Азії International Crisis Group Ольга Олікер сказала «Агентству», що, за її інформацією, програма «Гром-2» «не досягла кінцевого етапу і зброя поки що не включена до українського арсеналу».
«Звичайно якщо Україна матиме цю зброю, вона впливатиме на військові дії і буде використана проти російських військових сил і на території України, і на території Росії», — сказала Олікер.