Російський диктатор Володимир Путін підтримав ідею Дональда Трампа щодо скорочення військових витрат Росії, Китаю і США на 50%. Відповідну заяву він зробив в інтерв’ю пропагандисту, яке він дав одразу після зустрічі американського лідера з президентом Франції Еммануелем Макроном.
“Знаю, можу здогадуватися, на чому це засновано. Це засновано, мабуть, на розрахунках одного, по-моєму, з британських дослідницьких центрів, де наші витрати за паритетом купівельної спроможності були підраховані. Минулого року у США було, по-моєму, вже 968 мільярдів доларів, а якщо скласти російські та китайські витрати, то приблизно цифри б’ються – російські та китайські разом, якщо зіставити з американськими”, – заявив він.
Путін зазначив, що “треба це все порахувати. Розрахунки британського центру – це може бути коректно, а може бути не дуже коректно або зовсім некоректно, на це треба подивитися”.
Він не став прогнозувати позицію Китаю з цього питання і висловив готовність зі свого боку скоротити військові витрати.
“Я ніяк не можу коментувати те, як до цього поставиться Китайська Народна Республіка. Там були з американського боку різні заходи з приводу стратегічних наступальних озброєнь, і з інших дуже серйозних питань. Тому це справа Китайської Народної Республіки. Але ми могли б домовитися зі Сполученими Штатами, ми не проти. Мені здається, що ідея хороша: Сполучені Штати скоротили б на 50 відсотків, і ми скоротили б на 50 відсотків, а Китайська Народна Республіка потім би приєдналася, якщо захоче. Ми вважаємо, що пропозиція гарна і готові до дискусій щодо цього”, – додав російський президент.
Про яке дослідження говорить Путін
Згідно зі звітом Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) “The Military Balance 2025”, у 2024 році номінальні військові витрати становили:
- США: 968 мільярдів доларів
- Росія: 145 мільярдів доларів
- Китай: 296,4 мільярда доларів
Однак при перерахунку за ПКС картина змінюється:
- США: 968 мільярдів доларів (без змін, оскільки ПКС заснований на внутрішній вартості)
- Росія: 462 мільярди доларів
- Китай: 235 мільярдів доларів
Це означає, що при врахуванні ПКС військові витрати Росії значно зростають, відображаючи нижчі внутрішні ціни на військові товари і послуги. Таким чином, Росія може купувати більше військових ресурсів за ту саму суму грошей порівняно зі США.
Порівняння номінальних витрат і витрат за ПКС важливе для розуміння реальних можливостей країн у військовій сфері. Номінальні витрати показують, скільки країна витрачає в міжнародних доларах, що важливо для закупівель на зовнішніх ринках. Витрати за ПКС відображають внутрішню купівельну спроможність і ефективність використання бюджету для забезпечення національної оборони.
Таким чином, хоча номінальні військові витрати Росії значно нижчі, ніж у США, перерахунок за ПКС показує, що реальні можливості Росії у військовій сфері істотно вищі, ніж це може здатися при розгляді тільки номінальних показників.
Військові витрати Китаю, Росії та США у 2025 році
У 2025 році заплановані військові витрати (номінальні, не розрахунок за ПКС) провідних світових держав розподіляються таким чином:
- США: Президент Джо Байден затвердив оборонний бюджет на 2025 фінансовий рік у розмірі 895 мільярдів доларів.
- Росія: Згідно з проєктом бюджету, військові витрати Росії у 2025 році складуть 13,5 трильйона рублів, що еквівалентно приблизно 145 мільярдам доларів.
- Китай: У 2024 році військові витрати піднебесної досягли 231 мільярда доларів. Хоча точні дані на 2025 рік ще не опубліковані, очікується, що тенденція до збільшення оборонного бюджету збережеться.
При цьому Росія витратила на зброю 6,31% ВВП, а США – 3,4% їхнього валового внутрішнього продукту у 2024 році.