13 липня Верховна Рада розглянула законопроєкт №7457 щодо регулювання обігу медичного канабісу в Україні. Про це повідомляє депутат Ярослав Железняк.
У першому читанні 268 парламентарів проголосували “за”. Документ чекав на схвалення парламенту понад рік, сама ж ініціатива просувалася значно довше. Тепер ухвалений законопроєкт має пройти друге читання, а потім його має підписати президент Володимир Зеленський.
Як повідомляє “Ліга“, проєкт закону “Про регулювання обігу рослин роду конопель у медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності (…)” передбачає розширення доступу пацієнтів з онкозахворюваннями та посттравматичними стресовими розладами до необхідних методів лікування та лікарських засобів.
Йдеться насамперед про регулювання обмеженого обігу:
- канабісу;
- смоли канабісу;
- екстрактів та настоянок канабісу;
- тетрагідроканабінолу (ТГК).
У травні 2000 року Кабмін вніс їх до списку небезпечних наркотичних засобів та психотропних речовин, заборонених в Україні. Однак подальші вивчення канабісу, зокрема дослідження ВООЗ у 2018-2019 роках, показали, що негативний вплив та залежність можуть викликати лише певні сорти конопель за умови регулярного вживання у великих дозах.
Канабідіол, що міститься в рослинах, має терапевтичний ефект і може використовуватися в медичних та наукових цілях. Тому автори законопроєкту №7457 пропонують дозволити в Україні обмежене звернення канабісу для лікування неврологічних захворювань, хронічного болю невропатичного походження, захворювань травного тракту, проблем психічного характеру та паліативної допомоги виключно за рецептом лікаря.
До повномасштабної війни понад два мільйони людей в Україні потребували лікування препаратами з медичним канабісом. Скільки таких пацієнтів зараз важко оцінити, адже до хвороб “мирного часу” додався ПТСР.
За дотриманням ліцензій на вирощування канабісу стежитиме Нацполіція. Очікується, що виготовлені лікарські засоби будуть доступнішими для пацієнтів з України, ніж дорогі імпортні ліки.
Законопроєкт №7457 було зареєстровано у Верховній Раді ще у червні 2022 року з ініціативи Кабінету Міністрів України. Однак тоді свої зауваження висловили Головне науково-експертне управління та Комітет зі здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.
У лютому 2023 року профільний комітет вніс кілька поправок до законопроєкту. Зокрема, вони стосувалися дозволеного вмісту ТГК (речовини, що має наркотичний ефект) на рівні менш як 0,3% для промислових цілей та понад 0,3% для медичних. В “оригіналі” законопроєкту передбачалося, що відсоток ТГК встановлюватиме Кабмін.
Серед інших доповнень – запровадження нульової квоти на ввезення в Україну конопель, наркотичних засобів та психотропних речовин із неї до 1 січня 2028 року. Це обмеження стосується лише сировини для виробництва лікарських засобів і не поширюється на готові препарати, насіння або посадковий матеріал промислових сортів, наукову та науково-технічну діяльність.
Зрештою, ці пропозиції підтримали МОЗ. Президент України, Міністерство у справах ветеранів, Рада національної безпеки та оборони та інші закликали депутатів проголосувати за законопроєкт.