У четвер, 3 жовтня, Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект про Київ як столицю України авторства нардепа від фракції «Слуга народу» Олександра Ткаченко, написаний ним з іншими «слугами» – мажоритарниками, повідомляє «Українська правда».
Всього парламентарії обговорили чотири тематичних законопроекти: три варіанти про зміни в закон «Про столицю України – місто-герой Київ» та проект закону «Про місто Київ – столиця України».
У підсумку нардепи підтримали останній. В основному голосували «за» прихильники президента. Жодна інша фракція з документом не погодилася.
У виступі на захист своєї ініціативи Ткаченко говорив про те, що зараз між центральною і київською владою є «кругова порука», що дозволяє їм вирішувати свої справи, а його закон «повертає нормальні європейські правила самоврядування у великому місті, повертає владу безпосередньо киянам».
У свою чергу мер Києва Віталій Кличко заявив, що прийнятий документ спрямований проти киян.
“Це закон не про столицю… Якщо депутати приймуть цей безглуздий закон, вони будуть діяти не в інтересах Києва і не в інтересах киян. А Київ стане першою жертвою централізації влади в державі”, – цитує слова мера його прес-служба.
За його словами, в разі ухвалення документа, столичні мешканці будуть платити зарплату депутатом Київради із своїх кишень, оскільки в місті буде відмінна від усієї країни виборча система.
Однак наслідки прийняття цього закону відчують на собі і жителі інших міст, так як він буде впливати на систему місцевого самоврядування всієї держави.
Крім того, КМДА, в відповідності з запланованими нововведеннями наділяється фактично функціями правоохоронного органу, який стане видавати приписи і протести. Наприклад, призначений голова КМДА отримає можливість припиняти виконання рішень органів місцевого самоврядування, розповів Кличко.
Змінюється і система прийняття рішень Київрадою. Якщо зараз, щоб рішення було прийнято, необхідно, щоб за нього проголосувала більшість (61 голос з 120), то пропонується визнати достатньою підтримку третини депутатів (27 з 80).
Між тим, наголошує Кличко, в законопроекті «слуг», відсутній навіть детальний опис зони відповідальності і повноважень мера і глави КМДА.
За інформацією мера, відповідний комітет Ради дав «добро» на прийняття обговорюваного законопроекту “без публічної дискусії, без висновків Венеціанської комісії, поспішно і нехтуючи багатьма положеннями Конституції”.
Нагадаємо, 4 вересня Кабінет міністрів України погодив звільнення голови Київської міської державної адміністрації Віталія Кличка. Раніше новообраний народний депутат від партії «Слуга народу», генеральний директор «1+1 media» Олександр Ткаченко визнав, що може очолити Київ.