Верховна Рада сьогодні, 13 листопада, ухвалила в першому читанні законопроєкт, присвячений впровадженню ринку землі.
«За» проєкт закону «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» №2178 проголосувало 240 нардепів.
Зазначимо, що з ранку в залі була напружена атмосфера, оскільки фракції ОПЗЖ і «Батьківщина» виступили проти розгляду законопроєктів про ринок землі й навіть спробували заблокувати трибуну.
Між тим представник Кабміну в парламенті, народний депутат від «Слуги народу» Ірина Верещук повідомила, що вранці відбулося засідання «слуг народу», на якому президент України Володимир Зеленський закликав нардепів підтримати проєкт закону №2178-10.
«Він (президент – ред.) переконував, що потрібно проголосувати за закон, який власне запропонував депутат Сольський (законопроєкт №2178-10 – ред.)», – розповіла Верещук у кулуарах Верховної Ради.
Разом з тим, вона зізналася, що вважає всі внесені в Раду законопроєкти щодо земельної реформи недопрацьованими і такими, які “не можна ухвалювати навіть у першому читанні”.
На сьогоднішньому засіданні парламенту планується розглянути ще два законопроєкти, які стосуються земельних відносин – №2194 і №2195.
Додамо, що поки нардепи розглядали проєкт закону про скасування мораторію, під Раду принесли на знак протесту труп свині в труні й похоронні вінки. Учасники мітингу з прапорами “ВАС” і “Свободи” пояснили, що свиня в труні є символом занепаду українського фермерства, який, на їхню думку, настане після запуску ринку землі.


Нагадаємо, 10 жовтня група депутатів з фракції “Слуга народу”, зокрема голова профільного комітету Микола Сольський, зареєструвала в Раді альтернативний урядовому законопроєкт №2178-10, який передбачає скасування з 1 жовтня 2020 року заборони на відчуження земель сільгосппризначення всіх форм власності.
Законопроєкт №2178-10 визначає, що купувати землю сільгосппризначення зможуть громадяни України, юридичні особи, територіальні громади і держава. А ось іноземці зможуть набувати “право власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом, але зобов’язані здійснити їхнє відчуження протягом одного року з дня придбання”.
Зеленський обіцяв, що іноземці не зможуть бути власниками української землі, але експерти звернули увагу на те, що власниками юридичних осіб або їхніми бенефіціарами можуть бути громадяни інших країн. У зв’язку з цим, в депутатському проєкті закону з’явився цілий абзац, присвячений іноземним покупцям.
Згідно з документом, іноземці не зможуть купувати українську землю до 2024 року, але це обмеження не поширюється, якщо право оренди, емфітевзис виникло до набрання чинності цього пункту, а також при умові, коли з моменту реєстрації юридичної особи-набувача права власності пройшло не менше ніж 3 роки.
Крім того, депутатський проєкт закону передбачає, що сукупна площа ділянок “в одних руках” може бути не більша 35% у межах однієї ОТГ, 8% у межах однієї області чи АРК Крим, 0,5% земель с/г призначення.