Рада узаконила викривачів корупції: Як “здати” корупціонера і отримати гроші

Народні депутати ухвалили в другому читанні й в цілому законопроєкт № 1010 про внесення змін у закон про запобігання корупції щодо так званих викривачів корупційних злочинів. Відповідний документ оприлюднено на сайті Верховної Ради.

Ініційований президентом Володимиром Зеленським законопроєкт визначає правовий статус громадян, які повідомляють про можливе вчинення корупційного правопорушення. Зокрема, документ вводить поняття «викривач», звільняє від юридичної відповідальності громадян, які повідомили про корупцію, і передбачає дотримання їхнього державного захисту та трудових прав.

Викривач може повідомляти про правопорушення анонімно в Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК): на «гарячу лінію» відомства або відправити лист електронною поштою. При цьому анонімність інформатора гарантується законом.

Після отримання інформації антикорупціонери перевірять надані факти і звернуться до чиновників за поясненням. Викривачу будуть надані результати перевірки протягом трьох днів після її закінчення.

У разі підтвердження зазначеного корупційного правопорушення, викривач може отримати грошову винагороду, однак розмір хабаря повинен становити не менше ніж 500 прожиткових мінімумів (9 млн 600 тис. грн). Суму винагороди визначає суд — вона повинна бути в межах 10% від розміру хабаря. При цьому нагорода не може перевищувати 3 тис. мінімальних зарплат (близько 12 млн 500 тис. грн).

Також законопроєкт передбачає безкоштовну правову допомогу викривачу, захист його життя і здоров’я у разі погроз, відшкодування витрат на адвокатів. Окрім того, документ гарантує збереження за інформатором його робочого місця, компенсацію за вимушений прогул та працевлаштування.

Якої думки нардепи про законопроєкт

За проєкт закону проголосували 252 нардепів: 233 депутати фракції “Слуга народу”, 15 депутатів від партії “Голос”, двоє позафракційних депутатів і двоє з “Батьківщини”.

Невдоволення багатьох народних обранців викликав пункт в законопроєкті про анонімність викривачів. Під час обговорення документа вони заявили, що це загрожує наклепом на чиновників з метою, наприклад, помсти. Утім, парламентський комітет з питань антикорупційної політики наполіг на збереженні анонімності.

Між тим, заступник голови комітету Галина Янченко зазначила, що відповідальною за роботу з викривачами корупції лежить на НАЗК.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.