Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт про відкриття ринку землі з 1 липня 2021 року. За проєкт закону проголосували 259 нардепів майже в годину ночі вівторка на позачерговому засіданні парламенту.
Документ підтримали, зокрема, 206 народних обранців від «Слуги народу», 13 нардепів від фракції «Голос», 23 депутати «Європейської солідарності» й 13 депутатів з групи «Довіра».
Проти голосували 12 парламентарів з «Батьківщини», по два депутати зі «Слуги народу», «Опозиційної платформи – За життя» і групи «За майбутнє».
Хто зможе купувати землю?
Згідно з новим законом, ринок землі запрацює в Україні з другого півріччя 2021 року. Це майже на рік пізніше, ніж планувалося спочатку. До того ж у документі передбачили низку обмежень. Загалом депутати розглянули понад 4 тис. поправок.
Початкова версія закону передбачала, що в одні руки можна купувати не більше ніж 10 тис. га. Однак остаточний варіант документа дозволяє в перші три роки придбати не більше 100 га в одні руки. І тільки з 2024 року – до 10 тис.
Протягом перших трьох років купувати землю сільськогосподарського призначення буде дозволено тільки фізичним особам, а юрособи зможуть придбати її лише з 2024 року.
Окрім того, забороняється продавати землю, яка перебуває в державній власності.
Доступ іноземних громадян до ринку землі залежатиме від результатів всеукраїнського референдуму.
Також законопроєктом передбачено, що до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок, виділених у натурі власникам паїв, не може бути меншою за їхню нормативну грошову оцінку.
Документ дозволить банкам отримувати землю в якості стягнення як предмет застави, але потім земельні ділянки повинні бути продані на торгах протягом двох років.
Нагадаємо, що відкриття ринку землі – це одна з умов Міжнародного валютного фонду для отримання 8 млрд дол.