Пропозиція чинної влади провести всенародний референдум з питань мирних домовленостей з РФ є спробою перекласти відповідальність за ухвалення доленосних рішень на громадян. Таку думку в коментарі InfoResist висловив військовий і політичний експерт Дмитро Снєгирьов.
«Скажімо так, знімає з себе персональну відповідальність, і перекладає на незрозумілий референдум. Чому незрозумілий? Тому що в Україні не відпрацьований механізм референдуму. Досить згадати, що легітимізація навіть результатів волевиявлення не завжди, скажімо так, була реалізована. Мається на увазі, що якщо у нас був референдум щодо скорочення чисельності й кількості депутатів ВР, практичних наслідків це не мало», – сказав Снєгирьов.
На його думку, у випадку з референдумом, запропонованим командою президента Володимира Зеленського, будуть такі ж прецеденти – або влада ухвалить інше рішення, або взагалі проігнорує результати референдуму.
«Взагалі подібні речі не виносять на референдум. Є президент і відповідно доктрина його діяльності — це зовнішній політичний курс і питання безпеки. Він, публічно взявши на себе повноваження, відповідно, прийнявши присягу на вірність народу України, несе персональну відповідальність, тут я наголошую, щодо курсу держави на термін своєї каденції, на період своєї каденції. Тому подібні речі, взагалі це скажімо так подібно до того, коли необхідно приймати одноосібне рішення, він намагається ухвалити рішення колегіально. І це розмиває сам момент, скажімо, владних повноважень обраного президента. Це неправильно. Ось в цьому основна небезпека. А не небезпека в тому, що можливість реваншу, я, знаєте, скептично до цього ставлюся, але за великим рахунком останні півроку готується подібна основа», – вважає експерт.
Він пояснив, що під основою мається на увазі «вкидання» в суспільство так званих результатів соціологічних опитувань, які ніхто не перевіряв. Згідно з соцопитуваннями, нібито більшість українців виступає за мирні переговори з РФ і особливий статус окупованих територій.
«І тут слід сказати, що, якщо це реалізація власне цього сценарію, тому що як показує практика українського політикуму, соціологічні опитування та їхній відповідний відсоток скидається напередодні прийняття якихось рішень, то це відповідно реалізація московського сценарію щодо імплементації Мінських домовленостей саме цієї політичної частини. Ось вам відповідь на питання. Тобто за великим рахунком – це власне реалізація московського сценарію щодо особливого статусу і відповідно проведення виборів і амністію бойовикам. Якщо Зеленський заявив про те, що він не розглядає план поступок Москві, більше того територіальних якихось поступок, то відповідно він має ухвалити одноосібне рішення щодо зовнішнього політичного курсу країни», – підсумував Снєгірьов.
Нагадаємо, раніше голова АПУ Андрій Богдан заявив, що питання про досягнення мирних домовленостей з Російською Федерацією має виноситися на референдум.