Республіканці, які служили при президенті Рональді Рейгані під час холодної війни, засудили крок Дональда Трампа щодо пом’якшення відносин із Росією та підриву 75-річного трансатлантичного альянсу. Про це пише The Guardian.
«Мене нудить від того, що відбувається зараз», – сказав Кен Адельман, колишній посол США в ООН. «Адміністрація Трампа не має жодної поваги до 80 років атлантичного співробітництва та суверенітету України».
Адельман був директором з контролю над озброєннями при Рейгані та супроводжував його на трьох самітах із лідером СРСР Михайлом Горбачовим. Він зауважив: «Зараз ми в абсолютно протилежній ситуації, тому що Рональд Рейган говорив: “Зруйнуйте цю стіну, пане Горбачов”, а Трамп каже: “Робіть, що вам заманеться, пане Путін”».
«[Рейган] вірив, що потрібно підтримувати друзів і протистояти ворогам. Здається, адміністрація Трампа робить навпаки – виступає проти друзів і підтримує ворогів».
Протягом багатьох років жорстка антикомуністична позиція була сутністю республіканської партії, що призвело до розпаду Радянського Союзу та закінчення холодної війни. США продовжують утримувати десятки тисяч військових, головним чином у Західній Європі, що довгий час вважалось гарантією демократичної стабільності.
Але з моменту оголошення своєї президентської кампанії у 2015 році Трамп підтримував націоналістичний популізм і вкрай неохоче засуджував російського президента Володимира Путіна. Більша частина партії слідувала за ним, тоді як «яструби» рейганівської епохи, такі як Майк Пенс, Ліз Чейні та Адам Кінзінгер, були усунуті.
Адельман прокоментував: «Мене дивує, що республіканська партія відмовилася від своїх принципів, яких вона дотримувалася всі ці роки, і просто перейшла до позиції “Америка передусім”, дискредитованої вже в 1942 році». «Ситуація щодо України ще не вирішена. Є ще надія, що здоровий глузд переможе. Є ще надія, що республіканці постануть і запитають себе: “За що ми взагалі виступаємо?”»
Подібно до внутрішньої політики, Трамп розпочав свій другий термін із меншою кількістю обмежень і взявся за агресивний підхід до зовнішньої політики. Якщо вісім років тому у Мюнхені його представляли віцепрезидент Майк Пенс та міністр оборони Джим Меттіс – які намагалися підтримувати трансатлантичні відносини, – то Венс і нинішній міністр оборони Піт Гегсет стали «биками у дипломатичному магазині».
Венс звинуватив європейських лідерів у нездатності зупинити нелегальну міграцію, придушенні свободи слова та страху перед власними виборцями. Він також розкритикував німецькі мейнстрімні партії за їхню відмову співпрацювати з ультраправою «Альтернативою для Німеччини» (AfD), що викликало жорстку реакцію Берліна. Американські національні безпекові чиновники також були розгублені.
Леон Панетта, колишній міністр оборони та директор ЦРУ, сказав: «Заради Бога, Сполучені Штати та Європа воювали у Другій світовій війні, щоб не допустити панування нацизму в цьому регіоні».
«Натякати, що Німеччина, яка знає цю проблему краще за всіх, не повинна намагатися з нею впоратися – це нерозумно. Це не зміцнює відносини, а є дестабілізуючим фактором, і, відверто кажучи, зараз дестабілізації вже вистачає з головою».
Панетта є демократом і служив у адміністраціях Білла Клінтона та Барака Обами. Але мовчання республіканців знову було оглушливим.
Він додав: «Республіканці просто відійшли вбік. Це не та партія, яка колись була сильною у справах національної оборони та безпеки. Вони фактично вирішили мовчати та просто пливти за течією, і це сумно, тому що саме не для цього їх обирали».
Венс також зробив суперечливі заяви щодо підтримки України та натякнув, що Європа не братиме участі у переговорах. Наголошуючи на розбіжностях між США та Європою, а не на їхніх спільних цінностях, він шокував дипломатів, які говорили про можливий розрив відносин.
Джон Болтон, колишній радник Трампа з національної безпеки, сказав: «Я впевнений, що вони сиділи в його офісі і думали, що таке сказати, щоб шокувати європейців. Це частина стратегії Трампа – публічно принижувати своїх союзників. Але він ніколи не робить цього з росіянами чи китайцями».
«Можливо, так Трамп вів свій бізнес у нерухомості, але у довгостроковій перспективі це матиме серйозні наслідки для Сполучених Штатів, якщо ми будемо так погано ставитися до своїх друзів. Є правильний спосіб вести такі переговори і неправильний – і Венс вибрав той шлях, що просто приносить йому увагу ЗМІ».
На окремому візиті до НАТО минулого тижня Гегсет заявив, що США не підтримують вступ України до Альянсу і що вимога Києва про повернення до кордонів 2014 року є «нереалістичною». Голова комітету Сенату з питань збройних сил Роджер Вікер назвав це «дитячою помилкою», сказавши в інтерв’ю Politico: «Я не знаю, хто писав цю промову – це саме той рівень, який міг би написати Такер Карлсон, а Карлсон – дурень».
Це був рідкісний випадок критики Трампа всередині Республіканської партії, що натякав на те, що серед республіканців є опоненти його політики, але вони бояться висловитися відкрито.
Болтон додав: «Хороша новина в тому, що, я думаю, більшість республіканців в Конгресі не хочуть, щоб Росія вийшла з цієї війни переможцем. Погана новина — вони бояться сказати це вголос».