Медичне обладнання, яке Росія доставила літаком у Нью-Йорк, виявилося не тільки платним, але і таким, що підлягає санкціям. Про це повідомив дослідник з Королівського коледжу Лондона Роберт Лі на своїй сторінці в Twitter.
За його словами, серед доставлених військовим літаком Ан-124-100 апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) є обладнання, яке випускає Уральський приладобудівний завод. Це підприємство входить в концерн «Радіоелектронні технології» (КРЕТ), який з 2014 року перебуває під санкціями США.
Among the supplies delivered by the An-124-100 are Aventa-M ventilators produced by the Ural Instrument Engineering Plant (UPZ). 9/https://t.co/BhVjLhFSOK pic.twitter.com/Hl9KGEP1IE
— Rob Lee (@RALee85) April 1, 2020
Зазначений концерн потрапив під найжорсткіші санкції Управління з контролю за іноземними активами (SDN), які забороняють американським громадянам і організаціям здійснювати будь-які транзакції. Будь-яка дочка КРЕТ потрапляє під ті ж санкції.
Таким чином адміністрація президента США могла порушити власні санкції. Для того, щоб угода відбулася, американський Мінфін мав видати спеціальний дозвіл.
Однак колишній старший радник управління з контролю за іноземними активами Брайан О’Тул у коментарі «РБК» зазначив, що загалом американський уряд не мав права купувати товари у підсанкційного підприємства.
У Кремлі доставку медичного обладнання у США назвали «гуманітарною допомогою», хоча Держдеп США заявив, що купив вантаж. Пізніше в Міністерстві закордонних справ РФ уточнили, що американська сторона сплатила половину вартості вантажу.
Другу половину оплатив Російський фонд прямих інвестицій, який теж перебуває під санкціями, однак секторальними, тобто постачання в США не заборонені.
Джерело «РБК» у «Ростехе», куди входить «Концерн Радіоелектронні технології» вважає, що ні Штати, ні російський фонд не закуповували обладнання безпосередньо, оскільки підприємство виробляє близько 10 апаратів ШВЛ в день. Відповідно таку партію не змогли б зробити негайно.
У свою чергу в КРЕТ стверджують, що обладнання постачають тільки державі. З огляду на це, можна припустити, що воно було куплене у дилерів зі складів.
Тим часом «Альянс лікарів» на своїй сторінці в соцмережі обурився, що поки громадяни своїми силами намагаються купити засоби захисту для російських медпрацівників, влада РФ продає їх Штатам.
Ну замечательно. Мы собираем деньги всей страной, чтобы купить медикам средства защиты, а наши власти продают СИЗ в США. Просто какое-то издевательствоhttps://t.co/lE0DpB3eVt
— Альянс врачей (@alyansvrachey) April 2, 2020
При цьому про складну ситуацію з медичним обладнанням у Росії раніше писало «The Moscow Times». Зокрема, у всіх російських гуртовиків спостерігаються великі черги за апаратами ШВЛ.