Балтійський флот РФ на тлі російського вторгнення в Україну втратив можливість проводити масштабні десантні наступальні операції. Такий висновок міститься у доповіді компанії Rochan Consulting, що спеціалізується на аналізі військових конфліктів.
Експерти вивчили перебіг військово-морських навчань «Океанський щит — 2023», що проходили з 2 по 18 серпня в акваторії Балтійського та Північного морів. Міноборони РФ називало метою навчань “перевірку готовності сил ВМФ до захисту національних інтересів Російської Федерації в оперативно важливому районі”. До навчань, за заявою відомства, залучили понад 30 бойових кораблів і катерів, 20 суден забезпечення, 30 літальних апаратів морської авіації та Повітряно-космічних сил Росії, а також близько шести тисяч військовослужбовців.
Як пишуть аналітики Rochan Consulting, боєздатність Балтійського флоту знизилася через участь у війні проти України трьох великих десантних кораблів проекту 775 (за класифікацією НАТО — Ropucha) та 336 бригади морської піхоти.
Кораблі «Корольов», «Мінськ» та «Калінінград» Балтфлоту РФ були перекинуті до Севастополя напередодні повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року і вже не змогли повернутися до місця своєї дислокації в Балтійську через закриття Босфору для військового судноплавства. Великий десантний корабель «Мінськ», як повідомлялося, було пошкоджено в ніч проти 13 вересня внаслідок ракетного удару по судноремонтному заводу імені Орджонікідзе у Севастополі.
336-а бригада морської піхоти Балтійського флоту, яка брала участь у бойових діях, зазнала значних втрат, йдеться у доповіді.
На думку аналітиків, нинішні сухопутні операції Балтфлоту можуть бути зосереджені на оборонних діях, включаючи відображення десантних операцій та високоточні удари на дальній дистанції по морських та наземних цілях. І тому ракетні корвети флоту можуть розгортатися у різних районах Балтійського моря. У цьому сенсі війна в Україні мало вплинула на далеку ударну міць Балтійського флоту, зазначає Rochan Consulting. Також існуючий парк суден забезпечення дозволяє флоту надавати допомогу кораблям у різних районах Балтійського моря та Атлантичного океану.
Характер навчань продемонстрував, що Росія розглядає НАТО як головного супротивника в регіоні, а море фактично стало театром бойових дій, де домінує Північноатлантичний альянс.
Основний наголос у навчаннях Балтійського флоту РФ був зроблений на протичовновій обороні, що, ймовірно, пов’язане з приєднанням до сил НАТО підводних човнів Швеції, яка вступає до альянсу.
Крім того, автори доповіді відзначили високу боєздатність бригад, які відповідають за протиповітряну оборону, а також достатню наявність засобів радіоелектронної боротьби, у тому числі для захисту від зовнішніх загроз Калінінградській області.