Російські журналісти опублікували так звані кластери з реалізації Мінських угод, які з кінця минулого року нібито обговорюються в «нормандському форматі» на рівні радників лідерів країн “четвірки”. Видання “Комерсант“оприлюднило письмові пропозиції Франції, Німеччини та України, а також російські поправки до них.
ЗМІ пише, що українські та російські пропозиції до так званого франко-німецького проєкту містять багато протилежних точок зору. Однак “Комерсант” не надає жодних доказів існування документів у тому вигляді, як вони наведені в тексті. Немає ні фото, ні скріншотів документів.
“Москва, Київ і невизнані республіки Донбасу визнають: врегулювання конфлікту в глухому куті. Можна сказати, що це єдине, в чому позиції повністю збігаються. Причини ступору кожен пояснює по-своєму. Росія і ДНР/ЛНР звинувачують українську владу в небажанні виконувати Мінські угоди. Київ рівно в тому ж звинувачує Москву”, – йдеться в статті.
Видання посилається на анонімні джерела. При цьому тексти наводяться російською мовою, хоча робоча мова листування на переговорах у “нормандському форматі” – англійська.
“Франко-німецький проєкт найкоротший і загальний: 11 кластерів займають три сторінки. У преамбулі наголошується: “Щоб уникнути різночитань майбутня “дорожня карт” — її Україна і Донбас повинні спільно розробити в ТКГ — “не повинна містити декларативних і розпливчастих положень””, – стверджує “Комерсант”.
У кластері А, присвяченому безпеці та гуманітарним питанням, всього сім пунктів. Зокрема, йдеться про повне припинення вогню, розмінування, розведення сил, звільнення та обмін полоненими.
У політико-економічному кластері В чотири пункти. У ньому описується схвалена в жовтні 2019 року «формула Штайнмаєра», яка визначає механізм введення в дію закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.
Кластер С – про безпеку, кластер D і F – політичний, в Е описано завершення виведення іноземних формувань і процесу роззброєння. Документ H про відновлення Україною контролю над своїм кордоном. В кластері I тимчасово набирає чинності закон про амністію, а в J завершується відновлення Україною контролю над кордоном.
«Фінальний кластер К свідчить, що конституційна реформа, а також закони про особливий статус ОРДЛО, амністію і особливу економічну зону набудуть чинності на постійній основі за умови, що вибори місцевої влади на цих територіях «в цілому пройшли відповідно до стандартів ОБСЄ»”, – пише видання.
- Раніше російські ЗМІ повідомили, що заступник голови адміністрації Кремля Дмитро Козак відправив листи представникам країн “нормандського формату” з пропозицією змінити формат переговорів.
- Голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна, Німеччина і Франція розробили план мирного врегулювання конфлікту на Донбасі.
- Козак назвав новий мирний план «міфом”.
- 18 березня відбулася онлайн-зустріч лідерів країн “нормандської четвірки”, в якій прийняв участь Єрмак.
- Того ж дня на честь річниці анексії українського Криму президент РФ Володимир Путін виступив на “святковому” концерті в Москві, де заявив про “повернення півострова додому” і “братні народи”.
- В ОБСЄ жорстко відповіли на заяву Путіна про “народи Криму і Донбасу”.