Для транспортування і зберігання російської вакцини від коронавірусу «Супутник V» довелося з нуля створювати інфраструктуру, так як температура її зберігання не повинна перевищувати мінус 18 градусів. Про це повідомляє видання Фонтанка.
У травні 2020 року в Росії була створена компанія «Імунотехнології», яку згодом наділили повноваженнями організатора поставок вакцини. У тому ж місяці заступник глави компанії Іван Глушков заявив, що через поспіх з виробництвом вакцини не були проведені тести на стабільність. Таким чином, не було встановлено, що буде відбуватися з препаратом при підвищених температурах.
Міжнародним стандартом для перевезення медичних препаратів вже більше 50 років є діапазон +2 — +8 градусів, при цьому російська вакцина проти COVID – 19 не може і п’яти хвилин зберігатися при температурі вище -18 градусів.
Влітку 2020 року відбулися провальні досліди c автомобільними рефрижераторами, від яких потрібно постійно видавати температуру не вище -18 градусів. Справа в тому, що рефрижераторам час від часу доводилося переходити в так званий режим відтайки, щоб в виводять конденсат трубках не накопичувалася полій.
Було вирішено використовувати термоконтейнери, проте в Росії їх виробляють всього 6 компаній, тому з’явилася проблема гострої нестачі холодоелементів і термоконтейнерів. Також виявилося, що в самих російських клініках відсутні необхідні морозильники.
У клінік два варіанти: замовляти у сторонніх компаній валідаційні випробування на температуру не вище -18 градусів або платити за спеціальні медичні морозильники, яких необхідно дві штуки і вартість кожного становить 150 тисяч рублів.
В кінці грудня розробник в “Супутник V” завершив попередні випробування і прийшов до висновку, що протягом трьох діб вона все ж може зберігатися і перевозитися при температурі не вище -10 градусів, проте відповідні результати випробувань можуть і не затвердити.
- Президент РФ Володимир Путін заявив, що російська вакцина не вимагає особливих умов для її транспортування і доручив перейти до масової вакцинації громадян.