Митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс) став главою архієпископії російських парафій в Західній Європі, відомої як “російський екзархат”. Таке призначення зробив Константинопольський Синод. Про це повідомляє Orthodoxie.com.
Нагадавши про звільнення колишнього голови архієпископа Іоанна (Реннето), патріарх Варфоломій закликав митрополита Емануїла бути пастирем колишнього екзархату і выразул впевненість, що той “буде відповідати очікуванням Вселенського патріархату”.
В Україні митрополит Еммануїл відомий тим, що саме він від імені Константинополя готував об’єднавчий собор українських церков перед створенням ПЦУ, якій згодом було надано томос про автокефалію.
Про те, що «російський екзархат» очолить Еммануїл стало відомо за кілька днів до загальних зборів архієпископії.
В кінці листопада минулого року Синод у Стамбулі вирішив розпустити “російський екзархат” і запропонував його членам перейти до місцевих грецьких архієреїв. «Російське» духовенство так чинити відмовилося стало обговорювати, що робити далі. Приблизно місяць тому патріарх РПЦ Кирило офіційно звернувся до “російського екзархату” в Європі з пропозицією про злиття з його церквою. При цьому було обіцяно, що статут і традиції європейців будуть збережені. У той же час Вселенський патріархат звільнив Івана, чим і закрив для «російського екзархату» питання про своє майбутнє у складі Константинополя.
Зазначимо, що архиєпископія має у власності 65 парафій, 11 діючих церков, два монастиря і сім скитів, які перебувають у Франції, Бельгії, Нідерландах, Великобританії, Німеччини, Норвегії, Швеції, Данії, Італії та Іспанії. У складі кліру понад 100 священиків і 30 дияконів.
Нагадаємо, 11 жовтня 2018 року Синод Вселенського патріархату припинив дію указу 300-річної давності про передачу Київської митрополії Московському патріархату, зняв анафему з предстоятеля УПЦ КП Філарета і предстоятеля УАПЦ Макарія, і прийняв рішення продовжити процедуру надання Томосу Української церкви. У відповідь на це Синод Російської православної церкви прийняв рішення про повне припинення євхаристичного спілкування з Константинопольським патріархатом.