Російські окупанти отримують виплати за війну в Україні через “Газпромбанк”, який на сьогоднішній день не перебуває під санкціями Заходу. Про це йдеться у розслідуванні ” Схем “.
Вказаний банк не потрапив під санкції через те, що на його рахунки надходять гроші від європейських країн за російський газ та нафту.
“Газпромбанк – це не зовсім банк, це умовно мішок, куди всі складають гроші і платять Росії за енергоресурси. Якщо немає торгівлі – немає грошей у цьому мішку”, – розповідає юрист громадської організації “Центр протидії корупції” Тетяна Шевчук.
Журналістами було встановлено, що через цей банк Міністерство оборони Росії виплачує зарплату російським військовим, які ведуть агресивну війну проти України. Більше того, російські окупанти зараз отримують через цей банк не лише зарплату, а й так звані бойові додаткові виплати за участь у широкомасштабному вторгненні в Україну.
Найбільш раннє підтвердження того, що російські військові отримують зарплату через Газпромбанк, датується 2015 роком. На сайті 64-ї мотострілецької бригади «Схеми», що базується в Хабаровському краї, знайшли згадку про те, що військові отримували в цьому банку грошове забезпечення. Саме ця бригада влаштовувала звірства у Бучі Київської області.
2016 року «Газпромбанк» у своєму звіті повідомляв про випуск банківської картки з логотипом «Армія Росії».
У 2017-му на інтернет-форумі матерів військовослужбовців 27-ї окремої мотострілецької бригади одна з жінок скаржилася на складнощі з грошовими переказами з картки “Газпромбанку”.
На системність співробітництва цього банку з Міноборони РФ вказує стаття від 2020 року про видачу зарплатної картки “Газпромбанку” військовослужбовцям. Наступного року банк також поінформував про можливість виплати зарплати російським солдатам.
У російській соцмережі “ВКонтакте” журналісти знайшли спільноту для військовослужбовців РФ під назвою “Начфін.інфо”. У ній багато обговорень, у тому числі і щодо виплат солдатам грошового забезпечення.
Зі згадок про них зустрічається — “Газпромбанк”. Зокрема, у червні цього року жінки скаржилися на затримки із виплатами у ньому. Журналістам навіть вдалося ідентифікувати російських окупантів у соцмережах та знайти докази їхньої присутності в Україні під час повномасштабного вторгнення.
“Схеми” виклали ці факти в листі до Ради Європейського Союзу, яка приймає рішення про введення санкцій, і очікують коментаря.