На “новоокупованих” територіях Луганської області Росія вперше призначила головою окупаційної адміністрації “не місцевого”. Про це повідомляє “Радіо Свобода“.
Керувати захопленим Сєвєродонецьком поставили колишнього мера окупованої Брянки Миколу Моргунова. Раніше “Радіо Донбас.Реалії” підрахувало, скільки голів в окупаційні адміністрації дали різні українські політсили: лідерами виявилися “ОПЗЖ” та “Наш Край”. Але ці люди так чи інакше були пов’язані з містами, куди Кремль їх поставив: вони там уже будували свою політичну кар’єру.
Моргунов народився у Брянці Луганської області і там провів практично все своє життя. Закінчував Донбаський гірничо-металургійний інститут, а згодом Академію держуправління при президенті України. Попрацював трохи на шахті «Брянківська», потім у органі, який займався ліквідацією цієї шахти. Був заступником мера Брянки, а з 2010 вже безпосередньо мером міста.
Редактор “Реальної газети” Андрій Діхтяренко згадує, що до 2014 року Моргунов вважався перспективним політиком. Він був якийсь час у партії “Центр”, яку створювали на противагу “Партії регіонів”. Але “регіонали” переманили його до себе.
Коли Моргунов став мером Брянки, місто було в жахливому стані після попередніх років політики закриття шахт та знищення підприємств. І на нього робили ставку в тому, щоб нормалізувати ситуацію.
“Справді, він брав участь у всіх проєктах обласної влади. Наприклад, щодо переведення міста на автономне опалення. І щодо створення робочих місць. Скрізь Моргунова наводили як приклад. Що ось навіть Брянка щось робить, а ви, керівники більш безнапасних міст, нічого не робите», – розповів Діхтяренко.
Переломний момент, на думку Діхтяренка, стався 5 травня 2014 року. На той момент керівник підконтрольних РФ бойовиків Валерій Болотов зібрав мерів міст і поставив перед фактом: потрібно протягом тижня провести “референдум”.
“Я підійшов до Моргунова і запитав – чи він підпорядковуватиметься і братиме участь у цьому? Він відповів – “а куди нам подітися?”, – зазначив Діхтяренко.
Далі Моргунов став одним із членів угруповання «ЛНР». На додаток, у Брянці знаходився один із найстрашніших його підрозділів – «Брянка СРСР», який, за свідченнями багатьох луганчан, катував і вбивав людей. Бути керівником міста і не взаємодіяти якось із цим угрупованням було “малореальним”. За всі роки, поки Моргунов був головою адміністрації Брянки, ситуація кардинальним чином у місті не змінилася.
Однак підконтрольний Росії глава вів доволі активну піар-діяльність. За словами неназваного мешканця Брянки, його можна побачити у багатьох сюжетах місцевої телекомпанії, і він має значну підтримку в місті.
«У місті завжди чистота та порядок. І це подобається людям. Із проблем – відсутність води. Іноді її немає по 3-4 дні поспіль. Потім на якийсь час дають і потім її знову немає. Без баклажок тут не проживеш. Також у поганому стані дороги. Але це все списується на відсутність грошей через недостатнє фінансування міста. І аж ніяк це не пов’язують із Моргуновим», – сказав мешканець Брянки.
До цього на захоплених територіях керівництво призначалося із «місцевих». Або це були чиновники, які зрадили Україну, або призначалися нові люди, але все ж таки місцеві. При цьому в Сєвєродонецьк призначили абсолютно чужу для міста людину.
Факторів кілька. По-перше, мабуть, не знайшлося відповідної кандидатури серед місцевих, як це було в інших захоплених містах.
По-друге, на думку Діхтяренка, Сєвєродонецьк у ході боїв був сильно зруйнований російськими військами й потрібен керівник, який має досвід роботи в таких умовах.
Також можливо, що це пробна спроба нового куратора окупованими територіями від Кремля Кирієнка використовувати кадровий резерв, який є на окупованих територіях.
«Мені здається, що це пробний шар. Щоб спробувати виростити місцевих управлінців, місцевих політиків. Вони якось знають специфіку, знають принципи управління. Зокрема, під контролем окупаційної адміністрації», – вважає Діхтяренко.