Розслідування: РФ планувала до 2030 року встановити політичний контроль над Молдовою

Молдавські журналісти-розслідувачі у співпраці з виданнями ще 10 країн Європи та США дізналися про російську стратегію впливу на Молдову, яку, очевидно, розробили в Кремлі близько двох років тому. Матеріали на цю тему вийшли біля центру “Досьє” та RISE (Молдова).

У розпорядженні журналістів опинився документ під назвою “Стратегічні цілі РФ в Республіці Молдова”, складений у 2021 році. Вважається, що документ готували в Управлінні президента РФ із прикордонного співробітництва. У зазначеному Управлінні також було розроблено план із поглинання Білорусі.

Стратегія визначає 2030 як “крайній термін” взяття під політичний контроль Молдови та її дистанціювання від західних партнерів. Завдання у документі поділені на військово-політичні, гуманітарні та торговельно-економічні. Реалістичними цілями на поточне десятиліття автори документа вважають:

  • протистояння впливу НАТО та ЄС на Молдову;
  • примус Молдови до участі в ОДКБ, ЄАЕС та інших російських міжнародних проектах;
  • врегулювання придністровського конфлікту на основі особливого статусу Придністров’я;
  • нарощування проросійських настроїв у суспільстві через пропаганду та освітні програми.

До 2022 року Кремль хотів завадити владі Молдови виключити Росію з врегулювання придністровського конфлікту та хотів зберегти свою військову присутність у регіоні. До завдань адміністрації президента також входила підтримка молдавських проросійських політиків.

До 2025 року адміністрація президента Росії планувала сформувати серед еліти Молдови проросійські настрої, а також перешкоджати «румунізації» Молдови та забезпечити збереження в країні освіти російською мовою.

До 2030 року Кремль планував збільшити кількість російських ЗМІ в Молдові, зберегти за російською мовою статус мови міжнаціонального спілкування та зменшити присутність валюти «третіх країн» у розрахунках з РФ.

Кінцевою метою стратегії є розширення участі Молдови в ЄАЕС, створення в республіці стійких груп російського впливу та врегулювання придністровського конфлікту на основі особливого статусу Придністров’я.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.