У новообраного президента Володимира Зеленського зараз є унікальна можливість наполягати на виконанні Радою обіцянки щодо зміни виборчого законодавства, доведення до голосування закону про зняття недоторканності. Про це в коментарі InfoResist розповів народний депутат Леонід Ємець.
“Питання юридичної можливості розпуску парламенту, воно і так було, м’яко кажучи, дискусійним і сумнівним. Такого роду рішення забирає більшу частину для маніпуляцій і переводить це в конкретні терміни і дати. 30 днів після моменту, коли було оголошено про те, що коаліція припинила свою дію, на формування нової коаліції. І після цього виникає у президента офіційне право для розпуску парламенту”, – пояснив він.
На думку нардепа, ці 30 днів Зеленському необхідно використовувати для того, щоб внести до парламенту відразу кілька законопроектів, пов’язаних з відкритими виборчими списками, зняттям недоторканності.
“Їх не треба вносити, необхідно наполягати на їх прийнятті. Ряд інших законопроектів, про які говорив новообраний президент, і поставити дедлайн: “У вас є 30 днів не лише на формування, а й на прийняття цих законів”. Якщо парламент не здатний буде або не захоче за ці 30 днів ці закони прийняти, то тоді питання справедливості перекриє будь-які питання юридичного характеру. Очевидно, буде видно, що парламент не виконує свої функції, не виконує свої обіцянки і плюс норма про те, що 30 днів на формування коаліції, очевидно теж не буде виконана і тоді Володимир Зеленський абсолютно спокійно і з підтримкою суспільства розпускає парламент, відправляє його на наступні вибори”, – заявив Ємець.
Також народний депутат зазначив, що звучить багато маніпуляцій з датами щодо строків дострокового розпуску Ради.
“Тому що ті, хто розповідає, наприклад, про 27 травня, як дедлайн, ті насправді є апологетами того, що Порошенко має бути на своїй посаді до 7 червня. Тому що там діє абсолютно аналогічна норма, якщо по народним депутатам 5 років з моменту набуття повноважень, а повноваження Порошенко отримав 7 червня. Ті, хто розповідають про 16 червня, то ті взагалі просто взяли і розтягнули дискретну норму про оголошення офіційних результатів виборів до всіх можливих теоретичних дат, але, знову-таки, це не має ніякого відношення до фактичних дат закінчення строків. Тому маніпуляцій з датами звучить багато, сторони перетягують їх у свою користь, – заявив нардеп.
Ємець пояснив, що є 30 днів з моменту, коли було оголошено головою ВР про те, що коаліція перестала діяти. Після цих 30 днів, згідно Конституції, президент має право розпустити парламент.
“Більше того, зараз є унікальна можливість наполягати, щоб за ці 30 днів були виконані обіцянки щодо зміни виборчого законодавства, доведений до голосування в основі закон “Про зняття депутатської недоторканності”, і т. д. Тобто насправді це дійсно серйозний пас для того, щоб ми наступний парламент отримали якісно нового характеру. Тому що, якщо зараз піти за старим законом, то ми поміняємо прізвища, і то далеко не всі, тому що мажоритарники здебільшого в такий короткий період мають пріоритет перед новачками в окрузі і половина парламенту, швидше за все мажоритарна, залишається плюс мінус в тому складі, в якому є”, – додав Ємець.
При цьому, посилаючись на опитування, він зазначив, що більшу частину партій, які проходять, точно ніяк не можна назвати новими партіями.
“Новою партією є там, хіба що Гриценко і сама партія “Слуга народу”. За цим законом, про який я зараз говорю, у “Слуги народу” буде від сили 140-170 мандатів, це недостатньо для того, щоб приймати одноособове рішення. Це означає, що буде йти мова про коаліцію як раз зі старими політиками, зі старими стандартами. Це означає, що ми якість парламенту нового, професійних, працездатних депутатів, так і не побачимо. Єдиний спосіб це змінити виборче законодавство. Ось зараз є унікальна можливість це зробити. Якщо Володимир Олександрович Зеленський зараз прийде і буде наполягати на тому, щоб саме зараз, протягом місяця були прийняті ці закони, то я відчуваю, що парламент піде йому на зустріч і виконає цю позицію. Після цього можна вирушати на чергові, позачергові вибори. Можна навіть заборонити всім депутатам брати участь у наступних виборах. Я буду спокійний за те, що якість парламенту буде абсолютно інша, центр прийняття рішень буде в парламенті, парламент буде чесний, професійний і без корупції”, – резюмує народний депутат.
Нагадаємо, сьогодні фракція партії «Народний фронт» вирішила вийти з коаліції. У зв’язку з виходом «НФ» спікер Ради Андрій Парубій оголосив про припинення діяльності парламентської коаліції «Європейська Україна».