Державний секретар США Марко Рубіо назвав російсько-українську війну “проксі-війною між ядерними державами”. Про це він сказав в ефірі Fox News.
За його словами, президент США Дональд Трамп розглядає війну в Україні як “затяжний конфлікт, що зайшов у глухий кут”.
“І, чесно кажучи, це проксі-війна між ядерними державами – США, які підтримують Україну, і Росією, і вона має завершитися. Ні в кого немає жодних ідей або планів, як її завершити”, – сказав Рубіо.
Держсекретар вважає, що стратегія союзників України зводиться лише до безперервної військової підтримки, що, на його думку, не є ефективним вирішенням ситуації.
Він підкреслив, що Трамп прагне знайти шлях до миру, залучаючи обидві сторони до переговорів, і закликав Україну не саботувати цей процес.
“Це вимагатиме поступок з обох сторін, але ми повинні посадити їх обох за стіл переговорів. Звичайно, українці мають там бути, це їхня країна. Росіяни мають бути за цим столом. І тільки президент Трамп може досягти цього. Це було і залишається метою, і саме над цим ми зараз працюємо”, – наголосив Рубіо.
Що таке проксі-війна?
Проксі-конфлікт або проксі-війна (proxy war) — це конфлікт, у якому дві держави або великі державні блоки не воюють прямо між собою, а використовують треті сторони (менші держави, збройні формування, повстанські рухи) для ведення війни на території іншої країни.
Основні характеристики проксі-конфлікту:
- Ведеться не напряму, а через посередників.
- Залучення зовнішніх держав, які фінансують, озброюють або іншим чином підтримують своїх союзників.
- Часто має прихований або напівприхований характер.
- Дозволяє уникнути прямого військового зіткнення між великими державами.
Приклади проксі-конфліктів:
- Війна у В’єтнамі (між США та СРСР).
- Громадянська війна в Сирії (участь США, Росії, Ірану, Туреччини та ін.).
- Війна в Ємені (протистояння Саудівської Аравії та Ірану через місцеві сили).
Такий тип війни дозволяє країнам уникати прямого протистояння, знижуючи ризики глобального конфлікту.