Рюкзак для походу

Головний атрибут будь-якого походу – туристичний рюкзак. Саме від нього залежить наскільки комфортними будуть тривалі маршрути. Такий аксесуар купується надовго, тому до вибору треба відповідально віднестись. Наша стаття допоможе зорієнтуватися у величезному асортименті рюкзаків та підібрати оптимальну модель для будь-якого походу.

Особливості вибору об’єму рюкзака

Об’єм рюкзака відповідає за кількість простору всередині. Від нього залежить скільки продуктів, спорядження та одягу можна взяти з собою. Об’єм виражається в літрах і вказується в характеристиках або назві моделі. Даний показник також визначає клас і призначення аксесуара.

Вибір об’єму залежить від двох основних факторів:

  • Характер та тривалість передбачуваних походів та подорожей. Це може бути коротка прогулянка на один день або походи на кілька днів і навіть тижнів. Рюкзак планується використовувати в рамках літніх походів або цілий рік на маршрутах різної складності.
  • Вага і об’єм необхідного спорядження. Воно може бути компактне і легке або більш важке, тепле.  

Існує два основних підхода до комплектації необхідного спорядження та продуктової розкладки, від яких буде залежати об’єм рюкзака – «Традиційний» та «Легкохідний».  У першому випадку використовується повноцінний комплект спорядження не ультралайт-класу, який забезпечить необхідні комфорт та безпеку у поході, включаючи примхи погоди та можливі зміни у графіку руху. Другий направлений на зменшення ваги і об’єму спорядження. Цей підхід вимагає планування та самодисципліни.

“Традиційна” та “легкохідна” комплектація

При “традиційній” комплектації спорядження з тривалістю похода один день або одна ніч достатньо буде об’єму  20-50 літрів. На 2-3 дня – 50-60 літрів. Для туристів, які полюбляють подорожі тривалістю 3-5 днів підійде рюкзак на 60-80 літрів. Останній варіант самий ходовий. Тому більшість виробників, які спеціалізуються на виробництві туристичного спорядження, пропонують широкий асортимент. Такі туристичні рюкзаки активно використовуються не тільки в рамках класичних піших маршрутів. Вони підійдуть для лижних походів, альпінізму.

Рюкзаки об’ємом від 80 літрів будуть потрібні для багатоденних піших маршрутів, які нерідко пов’язані з тривалою автономною частиною, коли туристам необхідно нести додатковий запас продуктів та спорядження. Аксесуари використовуються не лише для експедиційного туризму. Вони необхідні в таких випадках:

  • Зимовий маршрут з кількома ночівлями. Він передбачає досить важке спорядження та одяг.  Наприклад, один тільки зимовий спальник може зайняти третину всього об’єму рюкзака.
  • Якщо в похід іде родина з дітьми. Більшість дитячого спорядження несуть саме батьки, тому його теж треба вмістити.

Завдяки сучасному спорядженню і аксесуарам Fast & Light-стилю можна обходитися рюкзаками меншої ваги і об’єму. Якщо це похід вихідного дня, буде достатньо рюкзака на 20-30 літрів. При “легкохідній” комплектації об’єм може бути таким:

  • 20-30 літрів – на один день або одну ніч;
  • 40-50 літрів – 2-3 дня;
  • 45-55 літрів – 3-5 днів;
  • Від 55 літрів – від неділі і більше.

Потрібно пам’ятати, що легкохідний туризм потребує досвіду в грамотному плануванні маршруту і в комплектації спорядження. До того ж таке спорядження не завжди можна використовувати в рамках багатоденних автономних експедицій або під час походів з дітьми.

Якщо потрібен рюкзак для коротких і тривалих походів, варто розглянути варіант придбання двох різних моделей. Один має бути маленький і легкий для коротких прогулянок, а інший – великий, для тривалих чи зимових походів. З іншого боку можна обрати один міцний і великий рюкзак на 60 літрів. Деякі моделі можна зменшити за допомогою компресійних утяжок. Для пізньої осені або весни потрібен менший об’єм у порівнянні з зимовими походами.

Як підібрати рюкзак в залежності від будови тіла?

Рюкзак покликаний забезпечити максимально комфортне транспортування вантажу, тому він має відповідати особливостям комплекції та анатомії. Аксесуар повинен сидіти ідеально. Правильна посадка передбачає комфортну та щільну посадку лямок та поясного ременя. Розмір рюкзака має відповідати довжині торса, яка вимірюється від сьомого шийного позвонка і до клубової кістки. Розмірна сітка виглядає приблизно так:

Розмір

Довжина торса, см

XS

до 40

S

40-45

М

45-50

L

від 50

 

Після розмірів варто перевірити інші характеристики. Регульована система підвіски дозволить підігнати розмір під конкретну фігуру. Виробники можуть вказувати зріст і довжину торса. Важливі також конструкція та довжина поясного ременя. Адже якщо рюкзак підібраний правильно, більша частина ваги повинна припадати не на плечі, а на ноги. Поясний ремінь повинен забезпечити не тільки щільне, але й рівномірне охоплення тазових кісток. Він не повинен тиснути і натирати.

Багато рюкзаків розробляються з урахуванням жіночої анатомії тіла. Довжина спинки і обхват поясного ремня у них значно менше у порівнянні з моделями «унісекс». При цьому  лямки і пояс мають спеціальний профиль і розміщені під іншим кутом, що дозволяє менше натирати плечі по ширині. Звернути увагу на «жіночі» версії варто тим туристкам, які не можуть підібрати досить комфортний туристичний рюкзак серед «стандартних» моделей.

Дитячі моделі, як правило, мають менший об’єм і обладнані системою регульованої підвіски, яка розрахована на кілька років. Також юним туристам будь-якої статі можуть підходити жіночі моделі рюкзаків або «чоловічі» версії невеликого об’єму.

 

Поради щодо регулювання туристичного рюкзака

Індивідуальне регулювання підвісної системи здійснюється за допомогою наступних елементів його конструкції:

  • Підвіска, що регулюється. На деяких моделях рюкзаків плечові лямки можна переставляти. Це досить зручно, проте система додає трохи ваги.
  • Верхні відтяжки. Їх нашивають на верхню частину лямок, а сходяться елементи на верхній частині каркаса, створюючі кут між лямками і рюкзаком 45 градусів. Якщо лямки натянуті слабо, рюкзак буде назад відхилятись. Якщо верхні відтяжки формують кут більше 60 або менше 30 градусів, швидше за все вже не підійде.
  • Точки регулювання. Вага рюкзака частіше за все має приходитись на бедра. Спина, плечі і верхній прес – це другорядні учасники цього процесу. Щоб досягти комфортного положення, можна відрегулювати стропи рюкзака.
  • Грудна стяжка. Розміщується поперек грудей і потрібна для з’єднання лямок між собою. Це особливо допоможе на нерівних дорогах, де рюкзак може випадково здвинутись і вивести із рівноваги.
  • Стабілізуючі відтяжки об’єднують поясний ремінь і нижню частину рюкзака. Щоб досягнути оптимального балансу, їх варто максимально натягнути.

В конструкції багатьох моделей рюкзаків високого класу в поясному ремені і лямках використовується щільна піна, що термоформується і з часом «сідає» по фігурі користувача в процесі експлуатації.

Матеріали рюкзака

Сучасні туристичні рюкзаки шиють більше із синтетичних тканин — поліестеру або нейлону, які відрізняються високою зносостійкістю. Чим міцніша буде тканина, тим вища її вага. Досить часто на зворотний бік тканини наноситься шар водовідштовхувального полімеру, який підвищує її вологостійкість. Такий матеріал буде швидко сохнути і довше зберігати свій вміст сухим. Важливим параметром також є якість фурнітури, яка включає пряжки, фастекси, блискавки. Вони повинні добре працювати в будь-яку погоду і довгий час.

У найдешевших рюкзаках використовується м’який поролон, який досить швидко втрачає свої властивості. Він просідає під навантаженням, перестає розподіляти тиск, що призводить до затікання м’язів під час носіння рюкзака, передчасної втоми, а також дискомфорту.

Конструктивні особливості

Комфорт при перенесенні вантажу значною мірою залежить від того, як поясний ремінь та лямки будуть розподіляти тиск на плечі, пояс та спину туриста. Для цього виробники використовують пінний наповнювач, якість якого може сильно відрізнятися. В моделях високого класу часто застосовується піна, що термоформується,

Щоб забезпечити вільний рух по осі, пояс рюкзак роблять рухливим. Є також більш складні системи підвіски, що передбачають наявність м’яких лямок, які регулюються по висоті, а також шарнірного пояса із піни. Варто пам’ятати, що надто легкий рюкзак з маленьким поясом не повинен бути сильно перегружений. Для тривалих подорожей з великим грузом потрібні моделі з більш комфортним поясним ременем і лямками.

Слабким місцем рюкзаків з внутрішнім каркасом є система вентиляції. Між рюкзаком та спиною недостатньо простору для циркуляції повітря, це може привести до підвищеного потовиділення. Вирішити цю проблему допоможуть вентиляційні канали з матеріалами, що вбирають вологу. У деяких моделях використовується система вентиляції у вигляді натігнутої сітки. Рама, на яку натягнута сітка, забезпечує достатню відстань між спиною та рюкзаком. Щоб можна було легко і швидко дістати з рюкзака все, що потрібно,  мають бути додаткові передні або П-подібні блискавки. Багато сучасних моделей мають спеціальний «відсік» для спального мішка, він, як правило, розташовується в нижній частині рюкзака і має окрему блискавку для швидкого доступу.

Туристичний рюкзак може мати клапан, який прикриває основне відділення і має кишені для речей, які повинні завжди бути під рукою. Іноді конструкція аксесуара дозволяє відстебнути клапан від рюкзака і використовувати його як поясну сумку або міні-рюкзак. Додатковий комфорт забезпечать такі корисні елементи, як петлі для кріплення спорядження, накидка від дощу. Кишені на поясному ремені дозволяють розмістити невеликі предмети і дрібні речі першої необхідності.  Еластичні бічні кишені розтягуються настільки, щоб вмістити пляшку води або дуги від намету. Конструкція деяких бічних кишень дозволяє дістати ємність із водою прямо на ходу. При виборі рюкзака для походу потрібно враховувати характеристики і конструктивні особливості аксесуара.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.