Колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін вважає, що телефонна розмова президента України Володимира Зеленського та американського лідера Дональда Трампа про сина колишнього віце-спікера Джо Байдена можна назвати тиском на голову української держави. Про це міністр сказав в інтерв’ю «theБабелю».
«Але Конгрес США і Сенат повинні визначити, це прямий тиск, або опосередкований, та чи цього достатньо для процедури імпічменту Трампа», – зазначив Клімкін.
На його думку, Зеленський не сказав нічого «катастрофічного», але важливо побачити український варіант стенограми розмови українського та американського президентів.
«Звичайно, можна говорити про тональність, можна було трохи інакше відповідати, але катастрофи немає», – сказав міністр.
Також він розповів, що розмови між державними діячами в кожній країні фіксуються по-своєму. У період попередньої Адміністрації президента для цього запрошувались необхідні члени команди, які робили нотатки.
На запитання, чи існують ризики, що Україну втягнуть у внутрішню-американську боротьбу, Клімкін відповів: «Ризики для країни божевільні».
«Короткострокових ризиків, таких як скорочення військової допомоги, немає, але ставлення ключових осіб нинішньої американської адміністрації до України може змінитися через небезпеку імпічменту Трампа. І є величезні середньострокові ризики, тому що для пересічного американця Україна перетворюється на джерело проблем. Це загрожує двопартійному консенсусу підтримки України Сполученими Штатами», – пояснив міністр.
За словами Клімкіна, щоб уникнути цього Україна повинна бути максимально відкритою і прозорою в спілкуванні, а також дотримуватися збалансованого підходу до всіх американських політиків. При цьому екс-міністр вважає, що Офіс президента Зеленського дотримувався правильної тактики, коли відмовлявся коментувати розмову з Трампом.
«Коли скандал такого рівня розвивається, а ставки весь час ростуть, потрібен зважений і обережний підхід, тому саме ці дії Офісу були правильними. Але зараз потрібна окрема медійна стратегія на найближчу перспективу — послідовна і скоординована», – наголосив Клімкін.
Він додав, що скандал з телефонною розмовою вплине на зустріч Зеленського з Трампом, зокрема на їхній емоційний стан і контакти між адміністраціями. Однак найгірше ця історія закінчиться для України, якщо її визнають джерелом проблем ключові гравці американської політики.
«Якщо наші друзі, а вони є і в Конгресі, і в Сенаті, перестануть нас підтримувати або взагалі спробують зняти українське питання з американського порядку денного. А це і питання звільнення Донбасу і Криму, і боротьби з російською агресією. Ми повинні уникнути цього сценарію при будь-яких умовах», – стверджує Клімкін.
Нагадаємо, раніше Клімкін назвав причетність України до можливого оголошення імпічменту Дональду Трампу «не дуже веселою перспективою».