Антикорупціонери почали розслідувати правомірність дій екс-президента Петра Порошенка після зустрічі голови САП Назара Холодницкого і екс-власника компанії “Енергомережі” Дмитра Крючкова. Про це інформує прес-служба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Також правоохоронці внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо правомірності дій низки вищих посадових осіб органів державної влади та нардепів.
Окрім зазначених осіб, до ЄРДР внесли інформацію щодо керівництва деяких «суб’єктів великого підприємництва, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50%».
Дії вищеперелічених посадових осіб попередньо кваліфіковані за ч. 2 ст. 364 ККУ. Кримінальну справу розпочато за такими фактами:
- за фактом злочинної діяльності чиновників «Центренерго» та ФДМУ;
- злочинної діяльності чиновників «Центренерго» при закупівлі вугілля;
- за фактом заволодіння службовими особами ПрАТ «Нижньодністровська ГЕС» та ПАТ «Укргідроенерго» за попередньою змовою з іншими особами майном та коштами вказаних підприємств ;
- зловживання службовим становищем посадовими особами ВАТ “Черкасиобленерго” і ВАТ “Азот”.
У заяві Крючкова йдеться про те, що наглядова рада «Центренерго», спільно з чиновниками ФДМУ і низкою посадових осіб органів державної влади, розподілили ключові посади в органах правління і раді з метою розкрадання держкоштів і пакету акцій. Крючков стверджує, що ці дії були скоординовані з нардепом Ігорем Кононенком і Порошенком. В результаті з «Центренерго» було незаконно виведено понад 6 млрд грн.
Також чиновники «Центренерго» відзначилися при закупівлі вугілля. Вони закуповували його у підприємств “Укрвуглетрейдінг” та “Шахтарськтранс” на суму близько 170 млн грн за завищеною вартістю через фіктивні підприємства.
Що стосується «Черкасиобленерго» й «Азоту», то посадові особи цих підприємств уклали мирову угоду про розстрочення боргу та його виплату частинами на рахунок зі спеціальним режимом використання в період з квітня 2019 по березень 2027 року. Однак умови угоди сформульовані так, що вони не можуть бути виконані через зміну моделі ринку електроенергії України з 1 липня 2019 року, а також припинення використання рахунків із спеціальним режимом і припинення діяльності обленерго в якості постачальника електроенергії.
Крім того, графік погашення заборгованості складено таким чином, що перші 4 роки заборгованість підлягає погашенню тільки на суму 4,7 млн грн, а інфляційні втрати повинні бути виплачені в 2027 році.
Зазначається, що в цілому розмір шкоди інтересам держави та інших акціонерів вказаних господарських товариств перевищує 2,2 млрд грн.