Сенат затвердив Тоні Блінкена держсекретарем США. Що відомо про його ставлення до України і РФ

Сенат США 26 січня затвердив 58-річного Тоні Блінкена на посаду державного секретаря. Про це повідомляє Reuters.

На користь його кандидатури проголосували 67 сенаторів, проти – 11. Держсекретар затверджується простою більшістю.

У період президентської кампанії 2020 року Блінкен виступав в якості неофіційного прессекретаря кандидата в президенти Байдена, висвітлюючи для преси його погляди на вирішення зовнішньополітичних проблем.

Знайомство Блінкена з Байденом відноситься до періоду 2002-2008 років, коли він приступив до керівництва апаратом демократичної фракції сенатського комітету з міжнародних відносин, одним з голів якого був сенатор Байден.

У першій адміністрації експрезидента Барака Обами (2009-2013 роки) Блінкен обіймав посаду радника з національної безпеки Байдена, який тоді був віце-президентом.

У 2013-2015 роках Блінкен обіймав посади заступника радника з національної безпеки президента США, у 2015-2017 роках був заступником Державного секретаря США.

Що Блінкен говорив про Україну і Росію

Окупацію Криму в 2014 році Тоні Блінкен назвав стратегічним програшем Росії.

“Я абсолютно переконаний, що дії Росії в Україні — це стратегічний програш для Росії в майбутньому. По-перше, так, можна сказати, що Росія “виграла Крим”, але при цьому вона програє і, ймовірно, втратила Україну. Україна більш єдина у своїй західній орієнтації, ніж будь-коли. І її почуття національної ідентичності глибше, ніж будь-коли”.

Також він писав, що Крим стане вантажем для російської економіки.

“Крим стає мертвим вантажем для російської економіки. Він зажадає, як мінімум 7 млрд доларів на рік на підтримку бюджету і виплату пенсій, 15-16 млрд доведеться вкласти в інфраструктуру – і росіяни самі задають питання, чому ці гроші не вкладають в Росію…”.

Дипломат підтримував виключення Росії з G8.

“Президент Путін і Росія визначають владу щодо геополітичного впливу, який Росія може отримати. А політичний підрив Росії в міжнародному співтоваристві і її політична ізоляція послаблюють цю владу”.

У 2015 році Блінкен був в Україні з візитом. Тоді він розповів, що українські чиновники та активісти розповіли йому про виклики, що постають перед ними, а він запевнив їх у підтримці США.

Також він критикував Росію, яка порушила, на його думку, Будапештський меморандум 1994 року (Україна, США, Великобританія і Росія підписали меморандум зобов’язуючись, що Київ відмовиться від ядерної зброї в обмін на те, що США, Британії і РФ зобов’язалися гарантувати безпеку і територіальну цілісність України).

“Відмова Росії від Будапештського меморандуму ставить під сумнів її вірність та іншим міжнародним угодам і підриває гарантії безпеки, надані іншим колишнім ядерним державам. І поки Росія буде продовжувати ігнорувати зобов’язання, взяті в 1994 році, і буде порушувати суверенітет і територіальну цілісність України, вона буде платити за це додаткову ціну” – заявляв дипломат.

При цьому Блінкен захищав позицію Обами щодо заборони поставок летальної зброї Україні.

“Ми не вважаємо, що існує військове вирішення цієї кризи. Вихід повинен бути дипломатичним… Надання Україні летальної військової допомоги грало б на руку Росії. Все, що ми надали б, з високою ймовірністю було б у подвійному-потрійному обсязі вкинуто Росією”, – говорив він у інтерв’ю газеті “День”.

Блінкен також говорив, що протидію Росії бачить тільки санкційну, а не військову. Більше того – якщо РФ виконає свою частину Мінських угод, то санкції будуть зняті.

“Якщо Росія і сепаратисти виконають свої зобов’язання, ми знімемо санкції і привітаємо повернення Росії в міжнародну Співдружність, де протягом багатьох років робили чимало заради її інтеграції. Це те, чого нам хотілося б найбільше”, – говорив Блінкен під час візиту в Україну.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.