У США кількість померлих унаслідок хвороби легенів, викликаної курінням електронних сигарет – вейпів, досягла шістьох осіб. Про це пише Російська служба BBC.
Вперше інформація про тяжкі хвороби легень серед вейперів почала з’являтися на початку серпня, проте у деяких симптоми були помічені ще навесні.
Переважно молоді люди скаржилися лікарям на труднощі з диханням, кашель, біль у грудях, при цьому стан здоров’я з кожним днем погіршувався. У деяких спостерігалися напади блювоти, нудота, підвищена температура та біль у животі.
До середини серпня у 14 штатах США були госпіталізовані майже 100 курців електронних сигарет. Деякі потрапили в реанімацію і були підключені до апарату штучного дихання.
В Іллінойсі 23 серпня помер перший пацієнт. За останніми даними, кількість загиблих збільшилася до шести, ще 380 вейперів з аналогічними симптомами перебувають під наглядом у лікарнях 36 штатів. Про померлих відомо мало, лише те, що троє з них були людьми середнього та похилого віку.
Досі достовірно невідомо, що викликає хворобу, але медики припускають, що легенева недостатність може бути викликана вдиханням парів вітаміну Є в масляній формі. Він міститься в добавках, які використовують для приготування вейперних рідин.
Також небезпечні деякі ароматизатори. При нагріванні вони утворюють нові речовини, які відсутні в оригінальній віддушці. Не виключено, що запалення легенів може викликати і суміш гліцерину з пропіленгліколем.
Стверджувати, що вейпи безпечніші, ніж куріння тютюнових сигарет складно. Хоча спочатку виробники електронних сигарет позиціонували їх як найбільш безпечну альтернативу курінню. Дійсно, густий пар здається менш шкідливим, ніж тютюновий дим з тисячею небезпечних для здоров’я хімічних сполук, але в парі вейпа теж міститься маса потенційно шкідливих компонентів. МОЗ США почав вести їхній перелік у 2018 році.
“Наші результати показують, що вейпінг може бути ані трохи не менш небезпечний, ніж куріння”, – говорить професор клітинної біології в Університеті Північної Кароліни Роберт Таран.
У своїй науковій роботі він писав, що у легенях курців вейпів виявили підвищений вміст ферментів протеази – як і у звичайних курців. Окрім цього, в домішках для вейпів є чимало токсичних елементів, включаючи канцерогени, а пар містить сліди металів через пристрої сигарети.
Наразі заборону на продаж ароматизованих електронних сигарет введено в штатах Нью-Йорк, Мічиган, Каліфорнія і Массачусетс.