У новому навчальному році багато що зміниться для українських шкіл, основна мета при цьому – зробити навчальні заклади більш автономними і дозволити розробку індивідуального підходу. Про це повідомляє BBC News Україна.
Нововведення торкнуться всіх сфер життя навчальних закладів – від зовнішнього вигляду учнів та оновленого меню в їдальнях до інтегрованих курсів замість звичайних уроків і QR-кодів у підручниках. Оновлена система освіти буде спрямована як на першокласників, так і на старші класи, аж до випускних 11-х.
Початкові класи
В минулому році тільки першокласники почали вчитися за новою програмою і в кабінетах для них були встановлені парти-трансформери. Тепер оновлення торкнуться і других класів. Крім того, дітей будуть навчати способам самостійного пошуку інформації та її використання разом із навчанням читанню, писанню і рахуванню.
У главу кута тепер будуть ставиться емоції і почуття маленьких школярів. Зокрема, ранок може починатися з обговорення цих питань на зустрічах “Ранкове коло”. Інформація тепер буде подаватися більш наочно. Всі вчителі початкових класів пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію.
Будуть активно використовуватися картинки, схеми, презентації та мультимедійні файли. Варто відзначити, що старання учнів перших і других класів не будуть оцінюватися стандартними оцінками. Заміною табелю буде “Свідчення досягнень”. Оцінки тепер не будуть розголошуватися при сторонніх ні на уроках, ні на зборах, тому що це – особиста інформація дітей.
Ще одним важливим питанням для тих, хто йде у школу є вакцинація. Якщо раніше і був закон, за яким щеплення були обов’язкові, його могли оскаржити батьки у суді. Тепер же Верховний суд на стороні обов’язкової вакцинації, інакше дитину до навчання не допустять. Це ж правило відноситься і до дитячих садків.
Першокласники повинні мати щеплення від 10 захворювань: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та хіб-інфекції.
Старші класи
У Міністерстві освіти розповіли, що в той час, як продумуються стандарти для середньої і вищої школи, навчальні заклади самі можуть вносити зміни до програми. З вересня у школах можуть вводиться інтегровані курси замість звичайних уроків.
Наприклад, фізику, біологію, хімію та географію можуть об’єднати в загальний курс “Природознавство”. Літературу можуть розподіляти за окремими періодами і країнами, а можуть викладати курс “Зарубіжної літератури”.
Також новим для шкіл стане мережеве навчання, побудоване на принципі взаємодії різних навчальних закладів. Дитина, яка додатково навчається в художній, музичній або спортивній школі зможе переносити оцінки звідти в звичайну школу. Для цього повинен бути складений договір.
Новий навчальний рік почнеться і з нових підручників. Учні 10-х та 11-х класів будуть вивчати європейську музику на прикладі Алессандро Сафіна і Лучано Поваротті. Говорячи про мистецтво, будуть згадувати художника Енді Уорхола, Каннський кінофестиваль і фільми про Джеймса Бонда.
У багатьох підручниках для старшокласників з’явилися QR-коди та інфографіки, з допомогою яких, зокрема, можна наочно дізнатися, якими брендами володіють світові компанії. Поряд з іншими змінами в програмі, нововведення торкнуться української літератури для випускників.
В 11-му класі скоротиться кількість творів, які будуть включені у ЗНО. Приміром, вилучили “Марусю” Григорія Квітки-Основ’яненка, “Гайдамаків” Тараса Шевченка і “Землю” Ольги Кобилянської. Замість них будуть вивчати сучасних письменників.
У другому класі школярі читатимуть твори Зірки Мензатюк та Сашка Дерманського, а в 11-му підліткам повинні розповісти про Сергія Жадана, Юрія Андруховича та Любка Дереша. Всі нові підручники будуть доступні онлайн і їх можна скачати.
Організація шкільного життя
Побутова організація шкіл також зміниться. У перший місяць своєї роботи на посту президента Володимир Зеленський видав указ про скасування шкільної форми. Тепер те, як повинні одягатися учні, вирішуватимуть вони самі, їхні батьки та адміністрація школи. Міністр освіти Лілія Гриневич підкреслила, що головним критерієм вибору має бути зручність.
Скасовані і стандартні дошки пошани. Зазначається, що тепер нікого виділяти і ставити в приклад не повинні і особливий статус також неприпустимий у сучасних школах.
Шеф-кухар Євген Клопотенко розробив і затвердив у МОЗ і Держспоживслужбі новий збірник рецептів для шкільних їдалень. Інгредієнти і ціни на них залишилися незмінними, але тепер меню поповнилося новими стравами.
Крім звичних пюре з котлетами і борщу тепер є салат “Табуле”, кебаб, пюре з імбиром, бланманже і пудинг. Всі рецепти з покроковими інструкціями Клопотенко виклав на сайті і в Києві сподіваються, що за рік школярів вдасться перевести на новий раціон харчування.
“Україна-велика і різні школи, однакового підходу для всіх немає”, – підсумовують в Міністерстві освіти.