Представники збройової промисловості Швейцарії закликали до пом’якшення обмежень на перепродаж своїх товарів, оскільки експорт зброї у 2024 році скоротився другий рік поспіль. Про це повідомляє Reuters.
Відповідальний за сектор озброєнь у промисловій асоціації Swissmem Маттіас Цоллер заявив, що закони про нейтралітет утримують Швейцарію від укладення цінних контрактів.
Німеччина, яка є найбільшим покупцем швейцарської зброї, виключила швейцарські компанії з деяких угод із закупівель, у той час як Данія і Нідерланди призупинили замовлення.
Згідно з даними Державного секретаріату з економічних питань, експорт швейцарської військової продукції скоротився на 5% до 665 млн швейцарських франків (754,74 млн доларів США) з 696,8 млн франків у 2023 році.
Спад, що послідував за падінням на 27% у 2023 році, може бути частково пов’язаний із занепокоєнням європейців щодо заборони Швейцарії на передання раніше закупленої зброї в зони бойових дій, зокрема в Україну.
Цоллер заявив, що на сьогоднішній день в Європі спостерігається різке зростання витрат на оборону, проте Швейцарія може його втратити.
“Це катастрофа для промисловості, але також і для обороноздатності країни”, – підкреслив він.
До числа членів Swissmem входять постачальники військового обладнання, такі як Rheinmetall і Safran Vectronix.
Згідно зі швейцарськими законами, зброя не може безпосередньо відправлятися в країни, залучені до збройного конфлікту, а також заборонений реекспорт раніше проданої зброї. Це запобігло передачі зенітних боєприпасів, наприклад, з Німеччини в Україну.