В Ісландії провели два експерименти з чотириденним робочим тижнем, які показали позитивні результати. Про це йдеться в доповіді ісландської організації Alda (Асоціація за демократію і стійкість) і незалежного аналітичного центру Autonomy.
У 2015-2019 роках в Ісландії провели два масштабні експерименти за участю понад 2500 осіб, що становить понад 1% працездатного населення країни. Метою дослідження було з’ясувати, як скорочення робочого тижня впливає на продуктивність і загальний стан людей. Учасників експериментів перевели з 40-годинного робочого тижня на 35-або 36-годинний. При цьому, їм залишили колишню зарплату.
У доповіді наголошується, що експерименти увінчалися великим успіхом. У піддослідних було помітно значне поліпшення самопочуття і балансу між роботою і особистим життям. Уточнюється, що рівні надання послуг і продуктивність як мінімум зберігалися, а в деяких випадках підвищувалися.
Сильний позитивний вплив експериментальний графік мав на самопочуття працівників через те, що вони могли більше часу приділяти собі і домашнім справам, а також частіше спілкуватися з друзями і рідними.
У доповіді говориться, що на різних робочих місцях по-різному адаптувалися до зниження робочих годин. Співробітники починали розставляти пріоритетність завдань більш ефективно, відмовлялися від зустрічей і замість них листувалися, менше часу витрачали на перерви. Після успіху дослідження профспілки домоглися скорочення робочих годин для десятків тисяч працівників.
У листопаді 2019 року компанія Microsoft Japan повідомила, що провела аналогічний експеримент, який тривав місяць. У цей час був зафіксований майже 40%-ий стрибок рівня продуктивності співробітників компанії. За даними Bloomberg, тренд на чотириденний робочий тиждень набирає обертів по всьому світу.