Влада Словенії зафіксувала незвичайний приплив студентів із Росії до вишів країни. У Любляні підозрюють, що в такий спосіб Москва може засилати шпигунів до Європи, пише The Wall Street Journal.
Видання пише, що незвичайний приплив російських студентів до вишів країни розпочався два роки тому й співпав у часі з масовим висланням з Європи дипломатичних працівників, яких запідозрили у шпигунській діяльності. Словенські чиновники підозрюють, що незвичайний наплив російських студентів, які вступили до університетів країни останніми двома роками, багато з яких у віці 40-50 років, може бути прикриттям для нових російських агентів.
Про побоювання словенської влади газета пише в розслідуванні про офіцерів СЗР Артема та Анну Дульцевих, затриманих у Любляні наприкінці 2022 року. Згідно з їхньою легендою, вони були аргентинськими громадянами Людвігом Гішем і Марією Майєр-Муньос. Пара разом із двома дітьми проживала в Словенії з 2017 року. Нині діти перебувають у прийомній сім’ї та відвідують батьків, яких ув’язнено під варту.
Гіш в’їхав до Словенії за туристичною візою з Уругваю 2012 року, а Маєр-Муньос прибула невдовзі після цього з Мексики. За кілька місяців після російського вторгнення в Україну словенська спецслужба “Сова” отримала пораду від незазначеного агентства іншої країни зайнятися Гішем і Майєр-Муньос.
Правоохоронцями було з’ясовано, що Гіш ніколи не жив в аргентинському місті, яке вказав у заяві на отримання паспорта. Словенія запросила в Інтерполу відбитки пальців Дульцевих і відправила їх до Аргентини для порівняння з Гішем і Маєром-Муньос, вони збіглися.
У 2022 році пара почала шпигувати за діяльністю Агентства ЄС зі співробітництва органів регулювання енергетики (ACER). Після цього було вирішено їх затримати.
Дульцеви були предметом переговорів про обмін ув’язненими між США і РФ. Високопоставлені джерела в США і Словенії заявили WSJ, що їх можуть обміняти на затриманих у Росії американських громадян – морпіха Пола Вілана і журналіста Евана Гершковича. Колишній секретар Радбезу РФ Микола Патрушев на переговорах висловлював зацікавленість у поверненні офіцерів на батьківщину.