Група народних депутатів пропонує Верховній Раді зобов’язати операторів надавати послуги зв’язку на основі укладання договору з наданням абонентом особистих даних, а також дозволити операторам мобільного зв’язку блокувати “сірим” мобільним терміналам доступ до своїх мереж.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту №1083 від 29 серпня 2019 року, оприлюдненою на сайті парламенту, документ пропонує ключові зміни до роботи інформаційно-телекомунікаційного ринку України, зокрема відновлення ведення національного реєстру унікальних ідентифікаторів IMEI-кодів, і дозволяє операторам зв’язку блокувати телефон, IMEI-код якого не внесено до зазначеного реєстру. Також законопроект передбачає укладення договору про обслуговування абонентів із наданням особистих даних абонентів-фізичних осіб.
Як зазначається в тексті законопроекту, використання термінального обладнання (телефонів, смартфонів, інших пристроїв, що використовують мобільний зв’язок), код IMEI якого не внесено до системи контролю кодів IMEI, заборонено в Україні. При цьому оператори зобов’язані здійснювати постійний обмін даними з системою контролю кодів IMEI в онлайн-режимі та інформувати споживачів у разі підключення їх термінального обладнання до мережі про відсутність кодів IMEI у системі контролю кодів IMEI.
Після отримання такого повідомлення користувачі “сірого” обладнання зобов’язані внести його IMEI до системи в порядку, визначеному Національною комісією, що здійснює держрегулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ). Відсутність у системі коду IMEI є підставою для блокування оператором доступу до мережі.
Також законопроект пропонує штрафувати за зміну IMEI-кодів (крім виробників кінцевого обладнання та осіб, які провадять таку діяльність із письмової згоди виробника) на суму від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Закон набуває чинності з 1 липня 2020 року, але не раніше дня, наступного за датою його опублікування.
Абоненти, що користуються зв’язком без укладення договору в письмовій формі, до 1 січня 2024 року зобов’язані укласти (переукласти) договори зі своїм оператором, інакше оператор призупинить надання їм послуг зв’язку (електронних комунікаційних послуг). У разі, якщо протягом двох місяців з моменту призупинення послуг абонентом не укладено договір у письмовій формі, постачальник припиняє надавати послугу таким абонентам.
Усі IMEI-коди обладнання, що вже обслуговується в електронних комунікаційних мережах операторів на момент набуття чинності закону, за поданням операторів вносяться до Реєстру ідентифікаторів як дозволені для використання.
Водночас законопроект передбачає створення повідомного принципу реєстрації суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері електронних комунікацій, і скасовує ліцензування видів діяльності у сфері телекомунікацій, а також дозволяє надавати документи до НКРЗІ в електронному вигляді.
Крім цього, законопроект надає постачальникам електронних комунікаційних послуг права скорочувати перелік і/або відключати послуги абонентам, що порушують правила користування і умови договору; відключати обладнання, яке використовувалося для зміни встановленого порядку маршрутизації трафіку; а також відключати кінцеве обладнання споживача, якщо воно використовується для розсилки повідомлень, що мають комерційний і рекламний характер.
Законопроект про електронні комунікації також дозволяє операторам і провайдерам з’єднувати їхні мережі. Зокрема, він зберігає норму, яка забороняє персоналу операторів/провайдерів брати участь у страйках, якщо такі дії призведуть до припинення функціонування електронних комунікаційних мереж або надання електронних комунікаційних послуг, оскільки це перешкоджає гарантуванню національної безпеки, охорони здоров’я, а також реалізації прав і свобод людини.
Як повідомлялося, мобільні оператори й галузеві експерти вважають необхідними дерегуляцію телеком-галузі, впровадження технологічної нейтральності, впровадження Spectrum Sharing (можливість для мобільних операторів ділитися частотами) й упровадження системи державного контролю за імпортом мобільної техніки.
Екс-голова комітету інформатизації та зв’язку Верховної Ради Олександр Данченко оцінює впровадження норми обов’язкової реєстрації IMEI-кодів як додаткове надходження до бюджету 1,2 млрд грн на рік від детінізації сірого імпорту. Можливість для цього було прописано в законопроекті №1888, так і не ухваленому Верховною Радою VIII скликання.