ЗМІ: Пентагон хоче повідомити Маску надсекретну інформацію про можливу війну США з Китаєм. Трамп заперечує

Газета The New York Times повідомила, що Пентагон готував брифінг для Ілона Маска про план дій США у випадку війни з Китаєм — включно з потенційними ударами по китайських цілях, сценаріями ескалації та засобами стримування.

Це викликало хвилю критики та сумнівів щодо конфлікту інтересів Маска, який одночасно є радником Дональда Трампа, головою SpaceX, ключового підрядника Пентагону, і має значні фінансові інтереси в Китаї.

Після публікації розслідування Білий дім і сам Трамп заперечили, що зустріч стосується китайських воєнних планів, заявивши, що йдеться лише про “інновації й ефективність”.

Однак джерела видань NYT і WSJ підтвердили, що Маска мали брифінгувати саме щодо сценаріїв війни з Китаєм. Зустріч планувалась у “Танку” Пентагону — секретному залі для найвищих військових нарад. У брифінгу мали взяти участь міністр оборони Піт Гегсет, в.о. голови Об’єднаного комітету начальників штабів адмірал Крістофер Грейді та командувач Індо-Тихоокеанського командування США адмірал Семюел Папаро.

За даними WSJ, ініціатором брифінгу був сам Маск.

Маск має допуск до державної таємниці, але участь у такому брифінгу для приватного підприємця — безпрецедентна подія, що, за словами експертів, може порушити етичні норми й навіть призвести до оскарження контрактів з боку інших оборонних компаній.

Аналітики відзначають, що SpaceX вже отримує мільярдні замовлення від Міноборони США, зокрема на запуск супутників і надання зв’язку через систему Starlink, яка використовується у військових операціях. Також компанія бере участь у проекті Golden Dome — новій космічній системі ПРО, яку просуває Трамп.

Критики нагадують, що Маск має тісні зв’язки з Китаєм, де розташований ключовий завод Tesla у Шанхаї. Сам Маск неодноразово позитивно висловлювався про КНР, уникнувши публічної критики Пекіна і навіть пропонував “спеціальний адміністративний статус” для Тайваню під контролем Китаю, чим викликав обурення на острові.

Зважаючи на чутливість теми, у США вже почалися внутрішні перевірки щодо дотримання Маском норм безпеки. Раніше ВПС США відмовили йому в доступі до надсекретних програм (SAP) через сумніви у безпеці.

Попри офіційне заперечення, сам факт підготовки брифінгу для Маска свідчить про безпрецедентний рівень його впливу на оборонну політику США при президентстві Трампа — у момент, коли йдеться про потенційний збройний конфлікт із Китаєм.

Інтерес Маска до військових зростає

Маск проявляє все більший інтерес до політики національної безпеки США, відмічає WSJ. Цей візит стане першим відомим візитом Маска до Пентагону в цьому році.

Нещодавно він висловив свою думку щодо оборонних закупівель, закликавши Пентагон припинити купувати винищувачі F-35 компанії Lockheed Martin і перейти на великий парк безпілотних літальних апаратів. «Пілотовані винищувачі все одно застаріли в епоху безпілотників. Пілотів просто вбиватимуть», – написав він у листопаді на своїй сторінці в соціальній мережі X.

Lockheed Martin володіє половиною ракетної компанії, яка є одним з найбільших конкурентів SpaceX в галузі космічних запусків.

Нещодавно Маск здійснив неоголошений візит до Агентства національної безпеки, розвідувального відомства, яке займається перехопленням комунікацій, щоб обговорити операції і скорочення персоналу. Він також брав участь у ліквідації Агентства США з міжнародного розвитку та передачі його функцій, що залишилися, Державному департаменту.

В останні роки Маск позитивно відгукувався про Китай, що дало Пекіну надію на те, що він може стати каналом зв’язку з Трампом. У 2023 році Маск сказав, що він «трохи прокитайський» під час розмови про те, чи буде Пекін корисним у написанні глобальних правил щодо штучного інтелекту.

«У мене є певні інтереси в Китаї, але, чесно кажучи, я вважаю, що Китай недооцінений, і я думаю, що люди в Китаї дійсно чудові, і там дуже багато позитивної енергії», – казав Маск.

Маск регулярно контактує з президентом Росії Володимиром Путіним, близьким партнером Китаю, країною, яка підтримала вторгнення Москви в Україну. Під час однієї з розмов Путін попросив Маска не активувати інтернет-супутник Starlink над Тайванем, щоб зробити послугу президенту Китаю Сі Цзіньпіну.

Американські високопосадовці з обох партій попереджають, що Китай є найбільшою загрозою для американської безпеки. Китай дедалі більше погрожує Тайваню. Представники західних розвідок вважають, що Китай працює над тим, щоб бути готовим до вторгнення на Тайвань до 2027 року, потенційно втягуючи США в регіональний конфлікт.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.