27 січня в день зняття блокади Ленінграда на Піскарівське кладовище приїхав президент РФ Володимир Путін, до чого ретельно підготувалися. Про це співробітниця меморіалу, екскурсовод Маргарита Ніколаєва розповіла “Новій газеті“.
Напередодні кадри, де Путін іде по Піскарівському кладовищу, а петербуржці стоять за огорожею, викликали великий резонанс. 27 січня жителі Петербурга – в тому числі блокадники і ті, у кого в блокаду загинули родичі, – приходять на Піскарівське меморіальне кладовище, місце масового поховання загиблих за роки блокади Ленінграда.
У російського лідера на цьому кладовищі похований брат, тому багато років він відвідував це місце. Однак цього року людей на кладовищі не пускали з ранку п’ятниці до від’їзду президента РФ. Бажаючим відвідати меморіал довелося чекати черги за огорожею, попри снігопад і мороз.
Ніколаєва потрапила на відео в ЗМІ, коли вийшла попередити присутніх, що до 15:00 вхід буде закритий. За її словами, людей не пускають на кладовище щорічно під час візитів високопоставлених осіб, не тільки коли приїжджає Путін. Вона підтвердила, що снайпери на даху павільйону теж не є чимось незвичайним, проте цього разу силовики навіть вирішили, що потрібно продезінфікувати сніг на кладовищі.
“Приблизно за пів години (до візиту Путіна – ред.) приїхала спецмашина, звідти вийшли люди, обробили чимось замети і поїхали. Сніг раніше ніколи не обробляли”, – уточнила екскурсовод.
Вона зізналася, що сама цього не бачила, але при цьому були присутні кілька її колег. У четвер Путін також поклав вінок до монумента “Матері-Батьківщини” і букет до братської могили, де лежить його брат. Працівники меморіалу говорили про те, що вінконосці до цього були на карантині.
Як повідомляє ВВС з посиланням на джерело в приймальні меморіалу, незвичайними були металошукачі біля входу, а також заклеєні малярською стрічкою камери біля монумента. За словами Ніколаєвої, вони транслюють зображення в кабінет звукорежисера, який по ним орієнтується, коли включати той чи інший звук.
Вона зазначила, що заклеїли тільки частину камер – можливо, щоб не було видно співробітників охорони поруч із Путіним, а звукорежисер бачив би тільки президента, коли це необхідно. Напередодні його візиту співробітники меморіалу проводили репетиції, директор і заступник меморіалу спілкувалися з ФСО і співробітниками протоколу, а співробітники зеленого господарства прибирали територію. Миколаєва додала, що прибирання було звичайним, але прискореним.
Вона розповіла, що на кладовищі є ще один вхід, який 27 січня з 8:30 був заблокований. Коли вона об 11:40 вийшла до головного входу, за огорожею чекали людей 15-20, кладовище відкрили о 13:30. При цьому, прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що через візит президента людей просили почекати 10-15 хвилин.