В Україні 54% громадян добре або дуже добре ставляться до Росії, 25% – погано або дуже погано. Ще 12% не визначилися. Такі результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у період з 6 по 16 вересня.
Якщо порівняти ці дані з результатами опитування російського «Левада-Центру» за кінець вересня, то виявляється, що українці стали гірше ставиться до РФ, ніж росіяни до України. Така тенденція зафіксована вперше за роки моніторингу (2008-2019 рік).
За даними «Левада-Центру», 56% росіян добре ставляться до України, 31% жителів РФ – погано або не дуже добре. Таким чином різниця у відношенні складає 2%, тобто в межах похибки.
Ставлення українців до країни-агресора розрізняється за областями: на заході країни до РФ позитивно ставляться 34% жителів, у центрі – 47% і найвищий результат на сході – 85%.
Також з вересня минулого року в Україні зросла кількість охочих закрити кордони з РФ та зберегти незалежність від цієї держави – з 39% до 41% і з 88% до 90% відповідно. А ось число тих, хто бажає об’єднання України з Росією зменшилося на 1% – до 3% українців.
Серед росіян, навпаки, зменшилася кількість охочих закрити кордон з Україною – з 32% до 23%, а за об’єднання в одну країну висловилися 19% (торік це підтримували 16% росіян).
Генеральний директор КМІС Володимир Паніотто зазначив, що за останні роки ставлення українців до РФ значно покращилося – з 48% до 54%. Також у кращу сторону змінилося ставлення росіян до України – за останні місяці на 20%.
В обох країнах позитивне ставлення до сусідньої держави ґрунтується на доброму ставленні до громадян. У лютому поточного року 77% українців заявили, що добре ставляться до росіян, а до уряду РФ – різко негативно. Лише 13% українців позитивно ставляться до Кремля.
Експерт “Левада-Центру” Каріна Піпія вважає, що покращення ставлення росіян до України обумовлено перемогою на виборах Володимира Зеленського. Вони сподіваються, що зміна влади приведе до поліпшення відносин між державами.