Генерал Міністерства внутрішніх справ Михайло Коваль розповів подробиці розкриття справи про вбивство журналіста Павла Шеремета.
Слідчі встановили 35 подібних злочинів, але особливо їхню увагу привернули два випадки: підрив електроопори в Херсонській області в 2015 році та замах на чоловіка в Івано-Франківській області у 2018 році.
Одним з організаторів двох вибухів біля смт. Чаплинка і с. Нове Херсонське, внаслідок яких були пошкоджені електроопори повітряних ліній, виявився чоловік на прізвисько «Нацик» («Дровосєк»). Він тісно спілкувався з Андрієм Антоненком – добровольцем, який жив біля місця вибуху автомобіля Шеремета.
З’ясувалося, що Антоненко часто носить одяг зі специфічними зображеннями і емблемами, які схожі на одяг з принтом чоловіка, поміченого біля автомобіля Шеремета перед трагедією.
Надалі були встановлені тісні зв’язки Антоненка з двома особами, які зацікавили слідство: Юлія Кузьменко (“Лиса”) і громадянин К. (“Електрик”). Вони мали спільних друзів і неодноразово зустрічалися.
Паралельно продовжувалося відпрацювання інших злочинів, схожих на підрив автомобіля Шеремета. Другий злочин, який зацікавив слідчих, стався в місті Косів на Івано-Франківщині торік. Під автомобіль громадянина Ч. було підкладено вибухівку, схожу на ту, якою вбили Шеремета. Однак спроба замаху не вдалася, оскільки саморобний вибуховий пристрій відкрипився від автомобіля громадянина Ч.
Правоохоронці встановили автомобіль зловмисників, який був помічений біля місця події, а також особу, яка орендувала цей автомобіль. Ним виявився громадянин В. на прізвисько “Пістолет”. Передбачається, що він підвіз “підкладачів” вибухівки до місця злочину – сімейну пару Інну Грищенко (“Пума”) і Владислава Грищенка (“Буча”). Їхні ДНК виявили на нездетонованій вибухівці. “Буча” став першим підозрюваним, затриманим поліцією.
Слідчо-оперативна група зафіксувала, що під час обшуку і затримання Грищенка за його власним автомобілем приїхав чоловік, який виявився громадянином К. (“Електрик”) – організатор вибуху електроопори.
На судовому засіданні, під час якого обирався запобіжний захід подружжю Грищенків, були присутні їхні друзі, які раніше потрапляли в поле зору правоохоронців. Вони публікували спільні фото в соцмережах, проте одне з них виявило особливий інтерес слідчих. На одному з фото були помічені Кузьменко (“Лиса”) та громадянина К. Вони виявилися співмешканцями.
Ще на знімку була зафіксована громадянка Яна Дугарь.
«Нас зацікавили громадянка Дугарь, «Електрик», Кузьменко Юля і Антоненко Андрій, які вже ми були нам відомі за попередніми злочинами, а саме підрив електроопори. Ось звідки ми їх взяли і почали активно досліджувати», – пояснив Коваль.
Правоохоронці викликали на допит громадянина В. («Пістолет») як свідка у справі Шеремета. Він одразу ж сповістив про це Грищенко, яка на той момент ще не була затримана слідством. Ось частина розмови, яка відбулася між ними:
На думку слідчих, розмова доводить, що зазначені особи сприймають справу про вбивство Шеремета як якусь загрозу. Це підтверджується і подальшими телефонними розмовами Інни Грищенко з іншими фігурантами справи.
На другий день після виклику на допит у поліцію громадянин В. («Пістолет») здійснює самогубство, вистріливши собі в голову з мисливської рушниці. Потім відбувається загальне пожвавлення розмов «друзів», зокрема, у деяких розмовах Інна Грищенко з чоловіком Владиславом розцінює факт загибелі «Пістолета» як сприятливий інцидент.
Особливу увагу слідства викликає Яна Дугарь, яка підтримувала у суді пару Грищенків. Вона ділитися зі своїми співрозмовниками пересторогами після обшуків за місцем реєстрації. Зокрема, вона побоюється, що слідчі могли знайти що-небудь загрозливе для неї.
«Слідство насторожило, що у пересічного громадянина, дівчинки 26 років у квартирі повне саперське спорядження і велика кількість телефонів. Навіть попри те, що вона зараз є контрактником ЗСУ, але її посада і функціонал не збігається з роботою у мінно-підривній справі», – зазначив Коваль.
Дугарь за зовнішністю підходила під опис жінки, яка підозріло оглядала місцевість, де пізніше був підірваний автомобіль Шеремета. Камери відеоспостереження зафіксували, як вона фотографувала все навколо. При цьому виявилося, що мобільний телефон, яким робила фото жінка, був без сім-карти.
«Таким чином проведеними слідчо-оперативними заходами і подальшим документуванням членів групи вдається чітко відокремити тих осіб, які об’єктивно підозрюються нами у виконанні вбивства Павла Шеремета – це Яна Дугарь, Юлія Кузьменко, Антоненко і подружжя Грищенків», – заявив генерал МВС.
Експертиза підтвердила, що люди, зафіксовані камерами відеоспостереження перед вбивством Шеремета, це підозрювані слідством особи. Виходячи з даних експертизи, стало відомо, що вибухівку підклала Кузьменко. Крім того, встановлено, що вона і Антоненко в момент вбивства вимкнули мобільні телефони, що для них не характерно.
У МВС уточнили, що Антоненко живе біля місця злочину і добре орієнтується на місцевості. В той період він кульгав через операцію на лівій нозі. На відео видно, що підозрюваний чоловік кульгає.
Примітно, що Кузьменко працює дитячим хірургом в «Охматдиті». Під час АТО вона надавала допомогу військовим. За останні роки вона стала власником кількох автомобілів і будинку.
“Неодноразово під час розмов з близькими висловлювала радикальні погляди і обговорювала сценарії, спрямовані на дестабілізацію соціально-політичної ситуації в Україні”, – наголосив генерал.
Також Кузьменко обговорювала телефоном ідею вчинити протиправні дії щодо відомих в Україні особистостей, переважно жінок. У цьому контексті «Лисиця» пригадала під час розмови свою близьку знайому – волонтера Марусю Звіробій, підозрювану у погрозах президенту Володимиру Зеленському. Її вона розглядає як «можливу жертву-героя».
Кузьменко додав, що слідство володіє обсягом інформації, набагато більшим, ніж було оприлюднено. Наразі поліція проводить низку слідчих дій, зокрема обшуки і затримання. Готується вручення підозр фігурантам справи, а також обрання їм запобіжного заходу судами.