У Червонограді на Львівщині 8 жовтня відбулося громадське обговорення щодо перейменування міста, де більшість присутніх виступили проти такої ініціативи. Про це пише ZAXID.NET.
Зустріч модерував перший заступник мера Дмитро Балко, який також підтримує збереження теперішньої назви міста.
Під час обговорення, окрім основної теми, деякі учасники відзначилися суперечливими заявами антидержавницького змісту.
«Государство СССР не прекратило, а продолжило свою международную правосубъектность. … Так, ми за них голосували, але вони не набули правосуб’єктності, вони не мають права приймати того рішення. Зміна назви міста – справа місцевого значення, і тільки ми на загальних зборах жителів, людей маємо право вирішувати – змінювати назву чи ні, а ніяка «верховна зрада», ніякий кабмін. Все, що вони поприймали до сьогоднішнього дня, всі їхні захцянки без гербової печатки – фікція», – заявила з трибуни одна з противниць перейменування міста.
Як видно з оприлюднених фото та відео, на зібранні були присутні лише близько 30 учасників переважно пенсійного віку із понад 65-тисячного міста. Водночас Балко запевнив, що насправді були присутні близько 100 мешканців різного віку.
«В основному громада висловлювалася за те, щоб не перейменовувати або, якщо перейменовувати, то на Червоноград. Інститут національної пам’яті опирався на те, що місто було названо під час приєднання до СРСР при обміні територіями з Польщею. Відповідно громада запропонувала дати українську назву, але також Червоноград. Була одна пропозиція з усіх присутніх, щоб назвати місто Кристинопіль», – розповів Балко ZAXID.NET.
Зі слів першого заступника мера, далі громадські консультації триватимуть лише онлайн. Після 17 жовтня має відбутися засідання робочої групи, яка збере всі пропозиції і напрацює відповідний проєкт рішення Червоноградської міськради.
На електронній платформі думки мешканців щодо перейменування міста розділилися – частина відстоює повернення історичної назви Кристинопіль або Христинопіль, досить багато дописувачів пропонують залишити теперішню назву.
«Була група людей, яка висловила таку спільну думку. Але це точно не прийняття якогось фінального рішення, яке ставить крапку у цьому процесі. Консультації мають тривати», – коментує результат громадського зібрання керівник юридичного відділу Львівської облради Ярослав Гасяк.
За словами юриста, якщо ж міська рада не вирішить питання перейменування міста, то кінцеве рішення буде приймати Верховна Рада на підставі рекомендацій Інституту національної пам’яті.
У червні цього року Нацкомісія зі стандартів державної мови рекомендувала перейменувати Червоноград, Красне та ще низку населених пунктів Львівщини, назви яких стосуються російської імперської політики.