Державний секретар США Марко Рубіо під час зустрічі з президентом Панами Хосе Раулем Муліно висунув ультиматум щодо зменшення впливу Китаю в зоні Панамського каналу, попередивши про можливі заходи в разі відсутності негайних змін. Про це повідомляє Reuters.
За словами Рубіо, контроль Комуністичної партії Китаю над Панамським каналом є прямою загрозою для його функціонування та порушує Договір про постійний нейтралітет каналу.
Держсекретар наголосив, що у разі відсутності негайних змін Сполучені Штати “зажадають вживання заходів, необхідних для захисту своїх прав згідно з Договором”.
Трамп після свого обрання президентом неодноразово заявляв, що США мають намір повернути контроль над каналом. Він не уточнював, що має на увазі. Зона Панамського каналу, збудованого на початку XX століття, тривалий час була під керуванням США, проте 1999 року остаточно перейшла під юрисдикцію Панами.
При цьому слід зазначити, що після візиту Рубіо президент Панами Рауль Муліно заявив, що Панама не поновлюватиме меморандум про співпрацю з китайською ініціативою “Один пояс, один шлях”.
The Washington Post пише, що незважаючи на те, що Муліно відкинув будь-які переговори щодо суверенітету Панамського каналу, є думка, що Панама може бути відкритою до компромісу, за якого операції з управління каналом буде відібрано в гонконзької компанії Hutchison Ports, якій було надано право керувати ним упродовж 25 років без тендера.
- Трамп обіцяв повернути контроль над Панамським каналом, який “експлуатує Китай”, а також перейменувати Мексиканську затоку на Американську затоку.