Міністр охорони здоров’я Максим Степанов самостійно визначив постачальника вакцини від коронавірусу для України. Про це заявив глава держпідприємства “Медичні закупівлі” Арсен Жумаділов на своїй сторінці в Facebook.
Зрив термінів закупівель вакцин
Глава ДП пише, що в світі на сьогоднішній день 7,25 млрд замовлених вакцин від коронавірусу і для України виробники повинні були зарезервувати 40 млн доз вакцин. Не враховуючи 8 млн доз по COVAX, замовлення на комерційній основі повинні були досягти 32 млн доз.
При цьому станом на 29 грудня Україною не було закуплено жодної дози препарату. Жумаділов підкреслив, що з весни потрібно було підписати мінімум 4-5 угод з декількома виробниками, які випускають вакцини за різними технологіями.
Також повинен був бути прописаний перелік вимог до вакцини, які при невиконанні виробником, можуть стати підставою для відмови від товару. Тим не менш, МОЗ уповноважив ДП на закупівлю вакцин тільки 10 грудня.
Станом на 18 грудня з кількома виробниками препаратів від коронавірусу велися переговори щодо укладення договорів на поставки в найкоротші терміни.
Втручання МОЗ у переговорний процес щодо закупівель
За словами Жумаділова, 21 грудня Степанов на нараді у прем’єр-міністра Дениса Шмигаля заявив про зрив переговорів з виробниками вакцин. Це пояснюється тим, що ДП вимагало банківську гарантію на передоплату, що є стандартною процедурою.
У зв’язку з цим Шмигаль доручив підприємству працювати з виробниками вакцин тільки через МОЗ, а Степанов в той же день підтвердив, що всі дії із закупівлі препаратів повинні узгоджуватися міністерством.
“Чи то через нерозуміння специфіки функціонування фінансових інструментів, чи то з наміром усунути ДП від прямих переговорів, міністр видав цю нашу вимогу до постачальників як загрозу зриву”, – пише глава ДП.
Він додав, що виробник в той же день повідомив про готовність надати банківську гарантію на передоплату. Станом на ранок 28 грудня ДП отримало відповідь тільки по одному постачальнику, з яким і уклали договір.
На думку гендиректора “Медзакупівель”, в рамках закупівлі вакцини не дотримувалися принципу поділу функцій політичного органу, МОЗ, і закупівельного агентства. Він уточнив, що Степанов сам, по суті, визначив постачальника, що перевищило його повноваження.
Жумаділов підкреслив, що Україна могла домовитися про ціну мінімум на 1 долар нижче фінальної, якби ДП вело переговори самостійно, створивши конкурентний тиск на постачальника. Він заявив, що на сьогодні Україна могла мати вже два контракти, а не один, за двома різними вакцинами.
Глава ДП також сказав, що з січня єдина функція, яку виконує МОЗ із закупівель вакцини, повинна полягати в комунікації.
“Міністерство має підтверджувати, якщо звертатимуться, виробникам вакцин повноваження ДП щодо контрактації вакцини. Підігравати далі міністру Степанову в його бездарних спробах вести переговори… я не планую”, – підсумував Жумаділов.
- Україна купила партію китайської вакцини проти коронавірусу, яка ще не зареєстрована.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна отримає китайську вакцину проти коронавірусу Sinovac Biotech тільки після її офіційної реєстрації і в найкоротші терміни.
- Головний український санітарний лікар Віктор Ляшко запевнив, що Україна не використовуватиме невипробувану російську вакцину проти коронавірусу “Супутник V”, якщо та не пройде всі необхідні етапи випробувань.