Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід для колишнього командира 155-ї механізованої бригади імені Анни Київської – полковника Дмитра Рюмшина. Його взято під варту до 20 березня цього року, але передбачено можливість виходу під заставу в розмірі 90 мільйонів гривень.
Позиція обвинувачення
За даними ДБР, Рюмшин систематично приховував інформацію про кримінальні правопорушення підлеглих, зокрема факти самовільного залишення місця служби (СЗЧ). Командування бригади доповідало йому про це як усно, так і письмово через рапорти. Однак, замість передачі інформації до органів досудового розслідування, полковник обмежувався внутрішніми повідомленнями.
Через це правоохоронці не могли своєчасно розпочати процедури пошуку та повернення військовослужбовців до підрозділів або забезпечити відбування ними покарань. Зокрема, багато підлеглих, відчуваючи безкарність, повторно залишали місце служби.
ДБР також зазначає, що командир не запровадив превентивних заходів для усунення причин та умов, які сприяли порушенням. Ба більше, до навчальних програм у Франції було безпідставно включено військовослужбовців, які не відповідали вимогам. У результаті 56 осіб самовільно залишили навчальні полігони, що підривало боєздатність підрозділу та створювало нові воєнні загрози для України.
Позиція захисту
Адвокат Дмитра Рюмшина Андрій Йосипов назвав рішення суду “безпрецедентним і абсурдним”. Він наголошує, що обвинувачення Рюмшина ґрунтується лише на неповідомленні фактів СЗЧ до ДБР, тоді як ця функція належить до компетенції Військової служби правопорядку (ВСП).
Адвокат підкреслює, що статути та профільні закони зобов’язують командира інформувати ВСП, що було виконано за всіма випадками. Крім того, факт повідомлення ВСП підтверджений прокуратурою.
Йосипов також зазначив, що застава в 90 мільйонів гривень є неспівмірною з фінансовими можливостями підсудного. Дмитро Рюмшин має двох неповнолітніх дітей, батька з інвалідністю, відсутність майна та зарплату 40 тисяч гривень. Захист вважає, що такий розмір застави має на меті не дати змоги внести її.
За словами адвоката, Рюмшину інкримінують 27 випадків СЗЧ за час, коли він не перебував у відрядженнях. Однак, за іншими 603 випадками, відповідальність за їх розслідування мала лежати на уповноважених осіб, визначених наказами про службове розслідування.
Захист також звертає увагу, що прокурор не обґрунтував розмір застави і не вимагав її застосування, тоді як суддя Єрмічова призначила її у максимальному розмірі для справи, що не передбачає тяжких наслідків або матеріальних збитків.
“Справа Рюмшина остання, яка розглядалась в суді із всіх бойових офіцерів зі вчорашнього дня. Інші офіцери отримали значно менші суми застав, по деяким вже кошти були внесені заставодавцями. Перспектива внесення застави і за Рюмшина добряче злякала когось, хто поставив справу по 155 ОМБ на контроль. Не визначити суму застави не дозволяє закон. То чому би її не встановити такою, яка не може бути внесена абсолютно ніким. Із цікавого, що ті кому вдалося вийти під заставу, одразу були затримані за новими підозрами у справах розпочатих сьогодні. У випадку внесення застави і за Рюмшина, така ж доля чекали би його”, – підсумував адвокат.