У Світовій день боротьби з інсультом екс-міністр охорони здоров’я Уляна Супрун нагадала все, що слід знати про інсульт, як захиститися і як діяти у випадку цього стану. Про це вона написала у себе в Facebook.
Супрун зазначила, що інсульт є гострим епізодом недоліку кровообігу ділянки головного мозку. Як і всі органи, для нормальної роботи мозок має потребу в кисні і поживних речовинах, які транспортуються до нього через кров.
У випадку обмеження або припинення постачання крові, близько двох мільйонів нервових клітин починають відмирати кожну хвилину, що може спричинити за собою травму мозку.
Екс-міністр охорони здоров’я також нагадала основні види інсульту: ішемічний — при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується (становить близько 85% всіх випадків), геморагічний — викликаний розривом мозкової артерії Щорічно в Україні виникає 120-150 тисяч інсультів, але абсолютної більшості з них можна уникнути.
Супрун підкреслила, що підвищують ризик інсульту куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше 150 хв на тиждень) і ожиріння.
Медичні проблеми, які становлять загрозу – підвищений кров’яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст. – головна загроза), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту в 5 разів) і високий рівень холестерину. Враховуючи ці фактори, а також вік, можна визначити ймовірність інсульту протягом найближчих 5 або навіть 10 років.
До основних симптомів, що передвіщає інсульт, відносять: раптове порушення мови; несподівана втрата зору або чіткого бачення одним або двома очима; запаморочення; поява асиметрії на обличчі під час промови; раптова слабкість або оніміння кінцівок.
Серед іншого Супрун підкреслила, що якщо нічого не робити, близько 14500000 людей в світі будуть мати інсульт, третина з них — зі смертельним наслідком.
Як повідомлялося раніше, нове МОЗ скорочує фінансування ліків для хворих рідкісними хворобами.