З давніх-давен в Україні сформувалися традиції на новорічні та різдвяні свята колядувати, щедрувати і посівати. З цими особливими і головними святами для кожного українця пов’язано багато традицій. У нашому матеріалі ми розповімо, коли саме і як правильно колядувати, щедрувати і засівати.
Коли і як треба колядувати
Колядування – це давній слов’янський обряд, який своєю назвою зобов’язаний слову «коляда». Так раніше називали переддень Різдва, Святвечір. Ще в дохристиянські часи люди ходили від двору до двору і вітали господарів, бажаючи їм щастя і достатку. За це їм давали солодощі, випічку або гроші. Якщо вони відмовляли колядникам, то вважалося, що накликають на себе біду.
Згідно з православними українськими традиціями, колядувати потрібно починати на Різдво – 7 січня. При цьому колядувати на Святвечір нині не заведено. Переддень Різдва в Україні називають Святим вечором і в більшості регіонів країни діти ходять у гості до родичів, хрещених і приносять їм «вечерю». На другий день колядують.
Колядувати можна всім: чоловікам, жінкам і дітям. Ходити по домівках заведено групками. При чому попереду повинен йти «звіздар» – людина, яка добре знає колядки і несе зірку, зроблену з підручних матеріалів. Потім йде «дзвонар», який сповіщає дзвоном дзвіночка про те, що йдуть колядники. Третя, але не менш важлива роль, це «міхоноша». Він носить мішок, у який складають подарунки колядникам.
Колядники заходять у кожен будинок і співають колядки, якими бажають родині добробуту, достатку і щастя. За це одержують винагороду у виді грошей, цукерок, фруктів і т. д. Також господар будинку може запросити колядників за стіл.
Коли і як треба щедрувати
Щедрувати в Україні прийнято на старий Новий рік – 13-14 січня, але в деяких регіонах щедрують напередодні Хрещення Господнього. Щедрувальники ходять по домівках і вітають усіх з прийдешнім святом – співають щедрівки, бажають щастя і процвітання.
У щедрівках співають про «щедрий вечір», згадують Меланку і святого Василя, свято якого припадає на наступний день. Також щедрувальники часто вбираються в різні костюми і маски. Обряд супроводжується піснями і танцями. Не пустити в будинок щедрувальників – до збитків на цілий рік. Їх прийнято обдаровувати їжею і «дзвінкою монетою».
Коли і як треба посівати
Посівають в Україні теж на старий Новий рік – 14 січня. В цьому обряді повинні брати участь тільки чоловіки і хлопчики, оскільки вважається, що першим у дім має зайти представник чоловічої статі для достатку і багатства на весь прийдешній рік. Тому посівати треба з раннього ранку, а ще краще – до сходу сонця. Тому, хто перший відвідав будинок і обсипав його житом або пшеницею, обдаровували господарі найбільше. Через це хлопчики намагалися прокинутися якомога раніше і встигнути першими обійти будинки.
Посівальник повинен зайти в будинок і розкидати («посіяти») зерно, щоб новий рік був багатим урожаєм і в родині панував лад. При цьому посівальник наспівує вірш або пісню. Розсипане по підлозі зерно не можна прибирати до заходу.
Найчастіше посівають пшеницею, ячменем і житом. Також можна додати гречку, рис і перловку, але враховуючи забобони не можна посівати пшоном, горохом та просом.