Тариф на електрику різко підняли: Скільки платитимемо за світло з 1 червня

У червні українців очікує – вперше від початку великої війни – підвищення деяких комунальних тарифів. Перш за все це стосується електрики, вартість якої різко зросте, пише ВВС Україна.

Ще від минулого року в Україні діє мораторій на підвищення комунальних тарифів під час воєнного стану та впродовж шести місяців після його скасування.

Проте цей закон стосується тарифів на тепло, гарячу воду та газ – і вони залишаються незмінними.

А от тарифи на електроенергію та водопостачання можуть і будуть змінюватися.

Ціна на електрику

Після найважчого в історії України опалювального сезону та двох місяців вагань уряд таки вирішив підвищити тарифи на електрику.

Міністр енергетики Герман Галущенко назвав це рішення вкрай складним, але й вкрай необхідним:

“Україна пройшла найскладнішу зиму в історії в умовах масованих російських атак на енергосистему. Наразі триває наймасштабніша ремонтна кампанія енергетичної інфраструктури за весь час української незалежності. Масштаби пошкоджень і втрат значні. Підвищення тарифу – це внесок у забезпечення стійкості системи”.

Більше того, в уряді не виключають, що і наступна зима буде не легшою, і що саме тому варто вже влітку підготувати усі необхідні ресурси для відновлення та захисту.

“Ми припускаємо, що наступного опалювального сезону обстріли енергооб‘єктів будуть відбуватися так само системно, як це було і минулої зими”, – заявив міністр енергетики.

Показово, що уряду довелося оголосити про підвищення тарифів на електроенергію саме тоді, коли вперше від зими сталося масштабне відключення світла – понад 2 млн споживачів у 12 областях України опинилися без електрики.

За словами міністра енергетики, новий тариф на електрику для населення становитиме 2,64 грн за кВт-годину.

До цього ті, хто споживали менше 250 кВт на місяць, платили 1,44 грн, а ті, хто споживав більше – 1,68 грн.

Урядовець пояснив, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), пропонувала підвищити тарифи до ринкового рівня у 5,5 грн за кВт у два етапи. І на першому етапі підняти тариф до 2,88 грн за кВт.

“Але ми бачимо можливість встановити тариф на рівні 2,64 грн за кВт-год. Це мінімальний тариф, який дозволить утримати енергосистему”, – розповів Герман Галущенко на брифінгу.

За його словами, з підняттям тарифу середня сума в платіжці за електроенергію для однієї родини зросте орієнтовно на суму до 250 гривень.

Урядовець нагадав, що усі, чиї доходи не дозволяють сплачувати повну ціну за комунальні послуги, можуть отримати субсидію.

Про потребу у підвищенні тарифів почали говорити ще на початку весни. Весь цей час урядовці та енергетики пояснювали, що підвищення тарифів потрібне для відновлення енергетичної інфраструктури, зруйнованої та пошкодженої російськими масованими обстрілами.

Але водночас в уряді відзначали, що тариф для побутових споживачів є у чотири рази меншим за реальну ціну електроенергії.

“Підтримуючи його, держава дотує кожну кіловат-годину, незалежно від рівня доходів споживачів. На такі дотації витрачається понад 140 млрд грн на рік”, — заявляв радник прем’єр-міністра Юрій Бойко.

Промислові підприємства вже давно платять за електроенергію ринкову ціну, яка нині становить понад 6 грн за кВт-годину.

Встановлення ринкових цін на комунальні послуги є давнішньою умовою, яку Україна погодилася виконати задля співпраці з міжнародними кредиторами. Від них Київ зараз отримує значні кошти, щоб підтримати бюджетні виплати, зокрема, і соціальні.

31 травня НКРЕКП має розглянути можливість підвищити тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення одразу для понад трьох десятків регіональних компаній.

Якщо це рішення затвердять, то уже в червні тарифи можуть зрости на 30%.

Нові тарифи на постачання води, як і раніше, відрізнятимуться залежно від регіону. Вони залежать не лише від обсягів споживання, а й від кількості споживачів конкретного водоканалу (що більше — тим дешевше) та особливостей надання послуг (яким є джерело водопостачання, якою є інфраструктура, тощо).

Знову ж таки, про потребу підвищити тарифи говорили ще з квітня. Але попри те, що у НКРЕКП називали його “терміновою необхідністю”, офіційного рішення не було до кінця весни.

Попереднє підвищення тарифів на воду відбулося у грудні 2021 року.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.