З 16 січня 2021 року в Українї мовою сфери обслуговування офіційно стала українська. Це регулюється Конституцією та законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
З сьогоднішнього дня підприємства та підприємці, виробники, продавці, установи та організації всіх форм власності, які обслуговують споживачів або надають інформацію про товари і послуги, повинні говорити на робочому місці українською мовою.
Так, цінники в магазинах, інтернет-каталоги, сайти онлайн-магазинів, інструкції, технічні характеристики, маркування, квитки, меню в ресторанах базово повинні бути україномовними.
Всі, хто спілкується з клієнтами, повинні говорити українською мовою, в тому числі, це стосується і обслуговування в транспорті. Мовою жестів також має бути українська. Тільки на прохання клієнта його можуть обслужити іншою мовою, яка буде зрозуміла обом сторонам.
Інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами, при цьому розділ українською не може бути меншим. Навмисне спотворення української мови в документах і текстах переслідуватиметься за законом. Для цього залучатимуть співробітників Нацполіції, а також органи влади, що контролюють дотримання прав споживачів.
Кожен українець повинен володіти державною мовою, тому в кожному місті будуть доступні безкоштовні державні курси, введені Міністерством науки і освіти.
Штрафи
Поки що за порушення закону про мову не штрафуватимуть, проте матеріальна відповідальність почне діяти з 16 липня 2022 року. Розмір штрафів складе від 3 400 до 8 500 гривень. Штрафувати будуть тих, хто працює в органах влади або на держпосаді. Працівників сфери обслуговування штрафувати не будуть, але за порушення закону відповідатиме компанія.
У разі відмови обслуговування українською мовою людина може написати скаргу та надіслати її електронною поштою [email protected] або через форму на сайті Уповноваженого. Після першої скарги проводитимуть перевірку. Якщо порушення фіксуватимуть вдруге протягом року, буде виписаний штраф. Оскаржити його можна буде в суді.
За порушення закону під час засідань, зустрічей, робочого спілкування та документообігу в органах влади, державних органах, комунальних підприємствах, судах, ЗСУ та правоохоронних органах передбачено штраф від 3 400 до 6 800 грн.
За порушення закону у сфері науки, культури, книговидання, спорту, охорони здоров’я, телекомунікацій і поштового зв’язку, технічної та проектної документації, в інтерфейсах програм і сайтів, в публічних оголошеннях і на заходах, рекламі, транспорті розмір штрафу складе від 3 400 до 5 100 гривень. За порушення закону у сфері друкованих ЗМІ – від 6 800 до 8 500 гривень.
Накладати штрафи зможе також уповноважений або профільні органи в кожній сфері. Наприклад, на це має право Національна рада з питань телебачення і радіомовлення або Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів.
- Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» набрав чинності 16 липня 2019 року. Закон закріплює за українською мовою статус єдиної державної.
- У грудні того ж року Венеціанська комісія виступила з висновком про те, що українське законодавство суперечить принципу дотримання балансу в мовній політиці.
- 27 травня 2020 року голова ВР Дмитро Разумков заявив, що до мовного закону потрібно вносити зміни.
- 8 липня уряд призначив нового мовного омбудсмена. Ним став викладач Тарас Кремінь.