Україна не змогла захиститися від впливу Росії на своїй території. Але це допомогло країнам Балтії засвоїти важливий урок – тепер вони роблять все можливе, щоб виявити свої слабкі сторони і уникнути помилок України, пише The Economist, повідомляє Новое время.
Як повідомив екс-співробітник Департаменту державної безпеки Литви Аурімас Навіс, з 2014 року оборонні заходи балтійських країн-членів НАТО збільшилися в 10 разів. Першопричиною цього послужила окупація Росією Криму і початок бойових дій на Донбасі.
Росія здійснила це з допомогою прихильників в Україні, вважає Навіс. Багато з них були завербовані російськими спецслужбами і умисно перешкоджали своєчасній реакції України на захоплення її територій. Найбільший збиток принесли прихильники Кремля в оборонній сфері України.
Останнім часом пропагандистський рупор Кремля націлився і на країни Балтії. Як стверджує російська пропаганда, в радянський час частини Литви були подарунками від Москви і тому «по праву належить Росії». Саме таке обґрунтування було незаконної анексії Криму.
Балтійські країни вважають, що, аби завадити кампанії дестабілізації, яку може почати Росія, потрібно визначити вразливі до подібних заяв категорії населення. Таким чином, шукають людей, причетних до «дій російського впливу», а також «сплячих осередків», які можуть бути активовані з Москви.
Більшість підозрюваних, визначених службами безпеки Литви в рамках цих зусиль, класифікуються як прихильники Кремля. Люди з цієї категорії також були помічені в поширенні фейкової інформації. Менша кількість підозрюваних визначені в іншу категорію – потенційні виконавці. Чиновники побоюються, що ці люди можуть зробити більш рішучі дії, можливо, організувавши заворушення, щоб дискредитувати уряд.
Люди з цих категорій використовують атрибутику, яка свідчить про їх симпатії до Кремля, – військові символи РФ, зображення Путіна, твіти, татуювання і навіть зачіски. Навіть підрахунок повідомлень про прокремлівські заворушення може розкрити новий важливий патерн, говорить аналітик міністерства оборони Литви Томас Сепоніс. Він є частиною команди, яка фіксує місце розташування та інші характеристики прокремлівських або антинатовських демонстрацій, включаючи графіті і вандалізм.
Шпигунську діяльність в балтійських країнах РФ проводить через місцеві неурядові організації і Соціалістичний народний фронт – ліву політичну партію Литви, колишній лідер якої в 2018 році був заарештований за звинуваченням у шпигунстві на користь Росії.
За інформацією видання, російські агенти часто діють через контрабандистів, які возять з Росії та Білорусі сигарети і бензин. Спецслужби РФ пропонують їм гроші в обмін на допомогу. Віце-міністр оборони Литви Эдвінас Керза повідомив, що його країна старанно працює над виявленням литовців, які залучені у цю діяльність. За його словами, найбільше турбують ті громадяни, які мають доступ до конфіденційної інформації завдяки роботі в уряді. Щоб уникнути витоку даних, Литва перевіряє претендентів на державну роботу на наявність родичів в РФ.
Існують побоювання, що пошук російської «п’ятої колони» в країнах Балтії може зайти надто далеко. Для більш ефективної роботи у Вільнюсі готується новий розвідувальний центр, який почне роботу в кінці 2019 року. Розвідувальний осередок спецназу Балтійських сил є ініціативою Естонії, Латвії, Литви і Польщі, заснований за допомогою США.
Якщо Росія вторгнеться в Прибалтику, місцеві прихильники Кремля, безсумнівно, можуть перешкодити діями у відповідь. Однак з більшою ймовірністю Росія активізує зусилля з розпалюванню розбіжностей і підриву довіри до демократії в балтійських країнах з допомогою своїх спільників, стверджує колишній голова НАТО Андерс Фог Расмуссен.