Розв’язана Росією війна перетворює її на невдалу державу з неконтрольованими кордонами, приватними військовими формуваннями і населенням, що тікає, роблячи обстановку в країні некерованою. Про це пише The Economist.
Першою ознакою невдалої держави журнал називає відсутність чітких кордонів. Так, анексія чотирьох областей України у вересні 2022 року ще до встановлення контролю над цими територіями перетворює Росію на державу з невизначеними та неконтрольованими кордонами.
“Російська Федерація, яку ми її знаємо, самоліквідується і переходить у фазу failed-state”, – каже політолог Катерина Шульман.
За її словами, на тлі цього окремі російські регіони, включно з республіками Північного Кавказу, можуть спробувати залишити склад РФ, якщо влада в Москві почне «послаблювати хватку».
Автори статті також звертають увагу на те, що Кремль більше не може виступати гарантом безпеки для мешканців країни і навіть виявляється головним джерелом небезпеки, оголошуючи мобілізацію. Таким чином, російський диктатор Володимир Путін порушив тендітний консенсус, згідно з яким люди погоджувалися не протестувати проти війни в обмін на те, що їх залишать у спокої.
Ще однією ознакою невдалої держави називають втрату державної монополії на насильство. Про це свідчать дії «ПВК Вагнера» Євгена Пригожина та сил, які контролює голова Чечні Рамзан Кадиров. Журнал зазначає, що навіть російські органи держбезпеки дедалі частіше служать власним інтересам.