The Economist: «Вбивці танків». Західні БМП, які отримає Україна, змінять хід війни

Низка країн Заходу зважилася на відправку в Україну бойових машин піхоти, деякі з яких називають «вбивцями танків» та іншого озброєння, але частину запитів головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного поки що не задовольнять. Про це пише The Economist, повідомляє НВ.

Узгоджені заяви Франції, США та Німеччини

Близько трьох тижнів тому Залужний заявив, що може перемогти ворога, але для цього йому потрібно 300 танків, 600−700 БМП, 500 гаубиць.

Останнім часом США, Франція та Німеччина зробили низку заяв про надання Україні БМП, які перебувають між основними бойовими танками та бронетранспортерами. Вони забезпечують помірний броньований захист екіпажу та піхоти, оснащені потужними гарматами та можуть протистояти багатьом російським танкам, особливо старим моделям.

Західні аналітики вважають, що надані БМП допоможуть Україні проникнути через російські лінії оборони, спираючись на торішні успіхи у відбитті сил вторгнення у Києві, Харкові та Херсоні або навколо них.

Однак основних західних бойових танків Україні доведеться зачекати, зазначає видання.

У рамках найбільшого на сьогоднішній день пакету військової допомоги США у розмірі 3 млрд доларів в Україну відправляють 50 машин M2A2 Bradley, БТРи, броньовані транспортні засоби, вантажні фургони Humvee, самохідну артилерію так артилерію, що буксирується, а також велику кількість ракет та інших боєприпасів. Зокрема, американський пакет допомоги включає ракети RIM-7 Sea Sparrow — зенітні ракети корабельного базування, які будуть пристосовані для роботи з радянськими наземними комплексами Бук, та 4 тисячі ракет Zuni, які можна буде встановлювати на українські літаки та гелікоптери.

Німеччина пообіцяла 40 бойових машин піхоти Marder.

Франція поставить нерозкриту, але, імовірно, таку ж кількість AMX-10RC — бронеавтомобілів, які кваліфікують як легкі танки на колесах.

Колишній американський офіцер Джан Джентіле, який зараз працює в аналітичному центрі Rand, вважає, що масштаби та узгодженість заяв свідчать про великі зусилля Заходу, спрямовані на те, щоб дати українським силам можливість завдати потужного броньованого механізованого удару перед можливими зимовими наступами.

Economist звернув увагу на незвичайне лідерство Франції, яку часто критикують за зволікання з постачанням військової допомоги Україні.

Президент Еммануель Макрон оголосив про постачання Україні AMX-10RC 4 січня, після розмови з Володимиром Зеленським.

«Ваше лідерство наближає нашу перемогу», — написав у відповідь президент України на своїй сторінці у Twitter.

Наступного дня, після телефонної розмови між президентом Джо Байденом та канцлером Олафом Шольцем, США та Німеччина заявили про надання Україні БМП Bradley та Marder відповідно.

Крім того, Німеччина оголосила про надання другої зенітно-ракетної батареї Patriot — на додачу до тієї, яку незадовго до Нового року пообіцяли США.

Economist вважає, що заява Макрона перед заявами Байдена та Шольца могла прозвучати, щоб вплинути на позицію канцлера Німеччини, чия Соціал-демократична партія ставиться до озброєння України насторожено. У статті сказано, що так вважає багато хто в Берліні і на це натякають американські чиновники, зазначаючи, що в якийсь момент трійка лідерів планувала зробити спільну заяву.

Головні відмінності між БМП трьох країн

Між AMX-10RC, Bradley та Marder є певна різниця. Французька машина колісна і відносно швидка на дорогах і твердому ґрунті, але має порівняно тонку броню. Bradley та Marder важчі, оснащені гусеницями, техобслуговування яких складніше, але вони краще впораються з грязюкою в Україні, земля в якій промерзла не скрізь. Усі вони мають вражаючу вогневу потужність, здатну завдати шкоди російській бронетехніці.

Marder приблизно на десять років старше двох інших моделей, Бундесвер використовує його вже кілька десятиліть.

AMX-10RC виводиться з експлуатації французькою армією, машина оснащена великою 105-мм гарматою, яка була розроблена для боротьби з радянськими танками 1980-х років і яку іноді називають «винищувачем танків».

Bradley оснащений меншою 25 мм гарматою, але вона довела свою високу ефективність проти танків Т-72 радянського виробництва в першій війні в Перській затоці у 1991 році. Бригадний генерал Пет Райдер назвав БМП Bradley «вбивцею танків». Ці БМП оснащені тепловізійними прицілами, що є великою перевагою, оскільки російські війська уникають нічних боїв, та передовими системами управління вогнем. За словами американського офіцера, який має досвід керування машиною, Bradley може вести вогонь бронебійними снарядами, які можуть знищувати навіть найсучасніші російські танки з відстані близько 2,5 км у разі влучання з флангу або в тил. Не менш важливо і те, що зброя стабілізована — на відміну від AMX-10RC БМП Bradley може вести вогонь на ходу. До озброєння Bradley також входить пара пускових установок для протитанкових ракет з дальністю дії 3 км і більше.

Офіцер, який спілкувався з Economist, висловив думку, що, якщо буде відправлено достатньо Bradley, «це дійсно може змінити правила гри, можливо навіть більше, ніж якби вони отримали танки Abrams. Це забезпечило б українській мотопіхоті набагато більшу вогневу потужність, ніж вона має зараз». Ще один колишній офіцер наголосив на важливості використання бойових машин піхоти разом з танками (переважно західними), пішою піхотою та іншими підрозділами для максимального посилення їхнього удару.

Чи чекати Україні постачання танків

Видання зазначає, що армія США планує навчати українські сили таким загальновійськовим операціям по батальйону за раз, починаючи з кінця цього місяця, навчання триватимуть близько місяця.

Експлуатація трьох моделей бойових машин, кожна з яких має різне озброєння, ускладнить Україні логістику та обслуговування, оскільки країна використовує змішаний арсенал країн НАТО за межами Альянсу. Україні доведеться розробити способи ефективного зв’язку БМП одного з одним та супроводжуючими підрозділами.

«Українці є експертами у використанні різних типів обладнання, і при цьому здатні діяти як злагоджена сила», — запевнила високопоставлена представниця Пенагону Лаура Купер, зазначивши, що українським екіпажам допомагали поради західних армій з «дистанційного обслуговування».

Крім можливостей самих БМП, заяви про їх надання важливі ще й тим, що сигналізують про рішучість Заходу допомагати Україні «стільки, скільки це необхідно», і, за словами Байдена і Шольца, нарощувати військові зобов’язання. Також це говорить про подолання Німеччиною побоювань щодо ескалації конфлікту Росією.

Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек, який також є заступником канцлера Шольца від Партії зелених, похвалив «хороше рішення» щодо БМП. А голова комітету Бундестагу з питань оборони Марі-Агнес Штрак-Циммерманн із Вільної демократичної партії, яка закликала надати Україні БМП Marder протягом кількох місяців, заявила, що «рішення було прийнято дуже пізно, але не занадто пізно».

Важливим питанням залишається, чи підготують постачання БМП постачання танків, яких потребує Україна. Союзники зі Східної Європи вже надавали їй відремонтовані радянські танки, і за останні десять місяців бойових дій на тлі звірств Росії та вражаючої бойової витримки України Захід відмовлявся від одного табу за іншим щодо зброї, яку він готовий поставити.

У Європі є багато танків Leopard німецького виробництва, дизельні двигуни яких простіші в експлуатації та обслуговуванні, ніж турбіни американських M1 Abrams. Купер визнала, що Україні потрібні танки, але натякнула, що для України найбільше підходять Leopard. Німеччина, чий дозвіл на реекспорт має бути отриманий, досі відмовляється дозволити комусь відправляти їх в Україну. Це дратує не лише багатьох її союзників, а й деяких партнерів Шольця по коаліції.

На думку Клаудії Мейджор із Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки, як і у випадку з БМП, вирішальним фактором у наданні Leopard буде США.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.