The Guardian: Велика помилка Байдена. Як війна в Україні перетворилася на глобальну катастрофу

Україна не програла війну, що є видатним досягненням, але й не перемагає, підтримка Заходу стає слабшою, а російські війська продовжують наступ. Про це в колонці для The Guardian пише оглядач Саймон Тісдалл, аналізуючи результати стратегії, яку обрав чинний президент США Джо Байден.

Тісдалл зазначив, що Байден, вирішивши стримувати конфлікт, пообіцяв Україні військову і фінансову допомогу та масштабні санкції проти Росії. Тридцять місяців потому стратегія стримування з тріском провалилася. Війна в Україні стала катастрофою.

Подібно до ракової пухлини, українська криза дає метастази, а «токсичні опади війни» з кожним днем стають дедалі більш руйнівними в глобальному масштабі. Автор колонки вказує також на те, що війна в Україні спровокувала розкол США і Європи в НАТО, країни більше не почуваються в безпеці.

Війна, пише Тісдалл, підживлює політичний екстремізм, оскільки підтримка проплачених популістських прихильників російського президента Володимира Путіна зростає. Водночас гібридна війна — підривна діяльність, дезінформація, кібератаки, шахрайство, операції впливу — розрослася по всьому світу. Росія стала прикладом для авторитарних режимів.

«Нездатність стримати війну заохочує сейсмічні геополітичні зрушення, зокрема, партнерство „без кордонів“ між Китаєм і Росією», — зазначає оглядач.

Крім того, на саміті БРІКС, який пройшов у російській Казані, приєдналася низка країн, зокрема, що тривожно, член НАТО Туреччина. Путін і лідер Китаю Сі Цзіньпін уявляють собі глобальний антизахідний альянс, новий світовий порядок 21 століття. І це, підкреслює Тісдалл, не порожні мрії.

Автор колонки також підкреслює, що на те, що конфлікт невблаганно розростається, вказує й те, що Північна Корея направляє свої війська для підтримки РФ. Водночас кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп може використати війну в Україні, щоб переконати виборців, що демократи на кшталт Камали Гарріс не здатні контролювати хаотичний світ, НАТО — це обманний трюк, а від ООН немає користі.

Величезні економічні збитки зростають з кожним днем, як і кількість жертв. Підтримка Заходу слабшає, а російські війська продовжують просуватися.

«Скільки з цього можна було запобігти? Деякі події, такі як вісь Китай-Росія і зростання правого популізму, відбувалися в будь-якому разі. Війна просто прискорила їх. Але багато чого з того, що сталося в ширшому масштабі, можна було повністю або частково запобігти», — упевнений Тісдалл.

Оглядач нагадав, що Байден заявляв, що попереджав Путіна, що напад на Україну буде помилкою.

Але з огляду на його віру в те, що боротьба України за демократію і свободу має життєво важливе значення для світу, президент США міг би прямо сказати російському диктатору не втручатися, інакше йому доведеться мати справу з силами НАТО, пише Тісдалл.

«Це і називається стримування. Для цього й існує НАТО», — вказує Тісдалл, висловивши впевненість, що Путін, будучи боягузом, імовірно, почув би Байдена і «позбавив би всіх болю».

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.