The Telegraph: Публікація пов’язаного з РФ сайту фейкових новин призвела до антимігрантських погромів у Британії

Хвилю дезінформації, що призвела до антимігрантських заворушень у кількох містах Великої Британії, запустив сайт фейкових новин Channel3 Now. Про це пише The Telegraph.

На думку опитаних виданням експертів боротьби з дезінформацією, сайт «явно пов’язаний з Росією».

Після нападу на танцювальну студію в Саутпорті, під час якого загинули троє дівчаток віком від 6 до 9 років, Channel3 Now опублікував «новину» з ім’ям вбивці. Видання повідомило, що нападником був «17-річний мусульманин, біженець Алі Аль-Шакаті». Проте справжнім підозрюваним у суді було названо Акселя Рудакубана, який народився в Кардіффі у батьків-руандійців у 2006 році, повідомив The Telegraph. Видання вважає, що Аль-Шакаті ніколи не існувало.

Новина на Channel3 Now з’явилася через дві хвилини після поста блогера Берні Споффорта зі згадкою Аль-Шакаті в соцмережі X. Споффорт постійно розповсюджує теорії змови, пише The Telegraph. Твіт Channel3 Now, на обліковий запис якого підписано 3 тисячі користувачів, зібрав 27 млн переглядів. Це стало можливо завдяки тому, що «багато підписників Channel3 Now — не реальні люди, а боти, які діляться вірусними повідомленнями», пояснив професор русистики в Університеті Манчестера та головний дослідник проекту боротьби з дезінформацією (Mis) Translating Deceit Стівен Хатчінгс.

Повідомлення Channel3 Now про «вбивцю» з Саутпорта підхопили акаунти, пов’язані з Росією, а також засновник антимігрантської Ліги захисту Англії Томмі Робінсон та скандально відомий блогер Ендрю Тейт. Пости Тейта зібрали мільйони переглядів та сотні тисяч лайків. Заявами Робінсона поділився підприємець Дункан Баннатайн, який написав, що «можливо, [Робінсон] мав рацію з самого початку» щодо ризиків мусульманських іммігрантів. Кампанія у соцмережах відіграла важливу роль у підбурюванні до заворушень, вважає The Telegraph.

Channel3 Now є «агрегатором» справжніх новин і фейкових вірусних заяв, свідчить аналіз The Telegraph.

Channel3 Now, який використовує YouTube-канал, запущений у 2012 році любителями автоперегонів з Іжевська, є частиною складної мережі дезінформації, вважає Хатчінгс. У 2019 році канал був перейменований і почав публікувати англомовні ролики про Пакистан, що дозволяє припустити, що він «захоплений і перепрофільований», а не був частиною мережі з дезінформації спочатку, сказав The Telegraph професор Північно-Західного університету в Досі Марк Оуен Джонс.

Під нинішньою назвою канал працює два роки, пише The Telegraph. У 2023 році Channel3 Now зареєстрував домен у Литві. IP-адреса сайту належить двом громадянам Пакистану, повідомляє The Telegraph.

Сайт має одного автора на ім’я Джеймс Лоулі, в акаунті якого в LinkedIn зазначено, що він володіє садівничою компанією в Канаді. Пошук фото Лоулі з LinkedIn, проведений The Telegraph, не дав результатів. Також журналісти не виявили у мережі інших згадок його компанії. Це говорить про те, що Джеймса Лоулі насправді не існує, вважає The Telegraph.

Коли стало відомо ім’я справжнього підозрюваного, канал Channel3 Now на YouTube зник, а на сайті видання з’явилася заява з вибаченнями за інформацію, яка «вводить в оману».

Це спростування – «прийом аутентифікації», каже Хатчінгс. «Їм потрібно створити враження, що вони припустилися безневинної помилки», — пояснив експерт.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.