Європейські політичні лідери, високопоставлені дипломати та зовнішньополітичні радники зібралися на приватну вечерю, на якій обговорювали останні скандальні заяви імовірного майбутнього президента США Дональда Трампа щодо майбутнього НАТО. Про це повідомляє The Times.
“З огляду на останні події в Україні та Сполучених Штатах настрій за столом був досить похмурим. Тоді, кажуть учасники, один високопоставлений міністр ввів зібрання в приголомшену тишу після обіду одним запитанням: “Це закінчується Європа?” Сценарій, який мав на увазі міністр, полягав не стільки в тому, що президент Трамп виведе США з НАТО, скільки в тому, що президент Трамп, який просто сумнівається, чи стане Америка на захист своїх європейських союзників”, – пише видання.
Центральним пунктом НАТО є стаття 5 про взаємну оборону. Без залізної гарантії цієї обіцянки з боку американців європейці не зможуть зупинити ймовірне російське вторгнення.
Другий вид реакції, однак, полягає в тому, щоб сприймати безтурботне ігнорування Трампом 75 років американської дипломатії серйозно, але не буквально: як жахливо незграбний, але необхідний тривожний дзвінок.
“Зрештою, багато європейських лідерів визнають, що він, загалом, має рацію. Оборонні бюджети на всьому континенті значно зросли з часів останнього президентства Трампа, але вони ще не близькі до того, що їм потрібно, якщо Європа хоче взяти на себе головну відповідальність за власну оборону. Це структурний імператив, який буде актуальним незалежно від того, хто опиниться в Білому домі на початку наступного року”, – пише видання.
Зазначається, що заяви Трампа стануть каталізатором планів на випадок непередбачуваних обставин, які європейські уряди вже здійснюють на випадок перемоги республіканців на виборах у США в листопаді. Це видається дуже реальною і тривожною ймовірністю.
Певна надія покладається на таких лідерів, як президент Польщі Дуда та прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні, які, можливо, зможуть побудувати або відновити робочі стосунки з Трампом на основі їхніх політичних спільних позицій.
Зрештою постане питання грошей. Німеччина вже сподівається, що зможе виділити на оборону 2% ВВП. Однак тепер чиновники в Берліні стурбовані тим, що навіть 3-4% може виявитися недостатньо, якщо Трамп переможе.