Рішення адміністрації Дональда Трампа призупинити передачу військової розвідки Україні суттєво допомогло російським військам на критичних ділянках фронту та призвело до значних втрат серед українських військових. Про це повідомляє TIME з посиланням на п’ять високопоставлених українських та західних військових і урядових чиновників.
«Через цю паузу загинули сотні українців», – заявив один із українських офіцерів. За його словами, найбільша проблема – це моральний дух армії, яка зараз воює без частини найефективніших озброєнь не через удари росіян, а через дії Вашингтона.
Рішення США припинити постачання розвідданих було ухвалене після напруженої зустрічі президента України Володимира Зеленського з Трампом 28 лютого в Овальному кабінеті. Під час розмови Зеленський висловив сумніви, що Росія дотримуватиметься умов перемир’я, після чого Трамп та віцепрезидент Джей-Ді Венс піддали його жорсткій критиці перед камерами.
Відтоді США не лише призупинили постачання зброї, а й зупинили надання оперативної інформації. Радник Трампа, генерал Кіт Келлог, пояснив це бажанням «дати українцям урок».
Найбільше припинення розвідданих вдарило по українським силам у російському регіоні Курськ, де Київ утримує захоплені території з серпня минулого року. Російська армія, скориставшись втратою Україною можливості відстежувати удари з повітря, прорвала оборону неподалік Суджі та намагається перерізати головні маршрути постачання українських підрозділів.
Джерело в уряді Зеленського підтвердило, що операції в районі Курська найбільше постраждали від втрати доступу до американської розвідки. «Не тільки в Курську, на всій території Росії зараз є проблеми, – каже воно.
Українці втратили можливість виявляти наближення російських бомбардувальників та інших військових літаків, коли вони злітають з території Росії. Як наслідок, Україна має менше часу, щоб попередити цивільних і військових про ризик наближення авіаудару або ракети.
Зупинка американської розвідки також серйозно підірвала можливості України завдавати високоточних ударів по російських цілях, зокрема за допомогою реактивних систем HIMARS. Без супутникових даних США ці удари стали менш точними та ефективними.
До того ж компанія Maxar Technologies, яка надає супутникові знімки, підтвердила, що за розпорядженням уряду США тимчасово припинила обслуговування українських акаунтів.
Деякі європейські країни намагаються частково компенсувати втрату розвідданих, але на розгортання їхніх можливостей потрібен час, і вони не зможуть повністю замінити американську розвідку найближчим часом.
«Єдине, що дає нам надію, – це підтримка європейських партнерів», – заявив український військовий офіцер. «Без цього ми не виживемо».
Видання Bloomberg підтверджує інформацію Time: “Українські військові, які раніше покладалися на американські розвідувальні дані для планування операцій, тепер змушені діяти в умовах обмеженої інформації. Це призвело до втрати контролю над деякими стратегічними позиціями та збільшення втрат серед особового складу”, – пише видання.