Американський журнал Time опублікував статтю про проблеми, з якими стикається президент Володимир Зеленський під час війни.
Автор матеріалу, Саймон Шустер, стверджує, що громадська підтримка допомоги Україні в США занепадає вже кілька місяців, і останній візит Зеленського не зробив нічого, щоб її відновити і не приніс очікуваних результатів.
Відповідно, Зеленський відчував “виснаження” від постійної необхідності переконувати союзників, що з їхньою допомогою Україна може перемогти.
“Ніхто не вірить у нашу перемогу так, як я. Ніхто. Ніхто”, – сказав Зеленський в інтерв’ю виданню після своєї поїздки.
При цьому він зазначив, що це “забирає всю вашу силу, вашу енергію”. Після останнього візиту до США автор матеріалу запитав одного з членів оточення Зеленського, як почувається президент. Відповідь прийшла без жодних вагань: “Розлюченим”.
Автор матеріалу пише з посиланням на оточення, що на другому році війни у Зеленського вже не зберігся “звичний блиск його оптимізму, його почуття гумору, його схильність пожвавлювати зустрічі у військовій кімнаті жартом або непристойним жартом”.
“Тепер він заходить, отримує останні новини, віддає накази та виходить”, – стверджує автор із посиланням на одного з давніх членів його команди.
За словами іншого члена команди, “найбільше Зеленський почувається зрадженим своїми західними союзниками”.
“Вони залишили його без засобів для перемоги у війні, лише засоби, щоб пережити її”, – йдеться у матеріалі.
Проте авторка статті впевнена, що переконання українського лідера не змінилися.
“Незважаючи на недавні невдачі на полі бою, він не має наміру припиняти боротьбу або просити про будь-який мир. Навпаки, його віра в остаточну перемогу України над Росією затвердила і набула форми, яка турбує деяких його радників. Вона непохитна, межує з месіанською”, – стверджує автор матеріалу.
Водночас він пише, що деякі з оточення Зеленського переконані, що президент “обманює себе”.
“У нас немає варіантів. Ми не виграємо. Але спробуйте йому це сказати”, – сказав неназваний представник автору матеріалу.
Автор статті також перераховує проблеми, які можуть виникнути цієї зими, якщо росіяни атакуватимуть енергетичну інфраструктуру, а також військові проблеми з настанням зими.
Але автор статті пише, що “Зеленський відмовляється із цим миритися”.
Також у статті окреслено проблеми, пов’язані із боротьбою з корупцією. Зокрема, йдеться у матеріалі, “в останні місяці питання корупції погіршило відносини Зеленського з багатьма його союзниками”. Натомість Білий дім підготував для українців список антикорупційних реформ, спрямованих на саму верхівку державної ієрархії.
Крім того, автор наголошує на проблемах з мобілізацією. У матеріалі зазначається, що “у міру того, як у країні активізувався призов на військову службу, у соціальних мережах поширюються історії про призовників, які витягують чоловіків із поїздів і автобусів і відправляють їх на фронт”.
“Ті, у кого є кошти, іноді дають хабарі, щоб звільнитися зі служби, часто сплачуючи за медичне звільнення. Подібні корупційні епізоди в системі призову до кінця літа набули такого розмаху, що 11 серпня Зеленський звільнив начальників призовних пунктів у всіх регіонах країни”, – пише автор.
Він зазначає, що це рішення мало продемонструвати його відданість боротьбі з хабарництвом. Але цей крок, пише автор із посиланням на неназваного офіцера, отримав зворотний результат, оскільки набір майже припинився без керівництва.
“Звільнених чиновників також виявилося важко замінити, частково через те, що репутація призовних служб була заплямована. “Хто хоче цю роботу? Це як повісити на спині табличку з написом: корумпований”, – зазначив співрозмовник автора матеріалу.
Він також додав, що на початку російського вторгнення місія Зеленського полягала у тому, щоб зберегти симпатії людства, але тепер його завдання ускладнилося.
“У своїх закордонних поїздках і президентських телефонних дзвінках йому потрібно переконувати світових лідерів, що допомога Україні відповідає їхнім власним національним інтересам, що це, як сказав Байден, “принесе дивіденди”. Досягти цього стає все важче, оскільки глобальні кризи помножуються”, – підсумовує автор.