Адміністрація президента США Дональда Трампа планує почати зупинку та інспекцію іранських нафтових танкерів у міжнародних водах у рамках глобальних зусиль із протидії розповсюдженню зброї масового знищення. Про це повідомляє Reuters із посиланням на обізнані джерела.
Цей крок є частиною кампанії “максимального тиску”, спрямованої на повну ізоляцію Ірану від світової економіки та скорочення його нафтового експорту до нуля, щоб запобігти розвитку ядерної програми Тегерана.
За словами джерел, адміністрація Трампа розглядає можливість організації перевірок танкерів на критичних морських шляхах, таких як протока Малакка в Азії, що може призвести до затримки поставок нафти та збільшити ризики для компаній, які займаються її транспортуванням.
Вашингтон вивчає можливість використання Ініціативи безпеки нерозповсюдження (Proliferation Security Initiative), підписаної понад 100 країнами, яка дозволяє іноземним урядам за запитом США здійснювати перевірку суден.
Колишній радник з національної безпеки Джон Болтон, який брав участь у створенні цієї ініціативи, заявив, що вона може бути виправданою для “уповільнення іранського нафтового експорту”, оскільки продаж нафти є ключовим джерелом фінансування як ядерних розробок, так і підтримки терористичних організацій.
Попередні спроби конфіскації іранської нафти призводили до жорсткої відповіді Тегерана. У 2023 році адміністрація Джо Байдена намагалася перехопити два іранські танкери, що спровокувало захоплення іранцями іноземних суден, зокрема нафтового танкера, зафрахтованого компанією Chevron. Це спричинило стрибок світових цін на нафту.
Енергетичні аналітики зазначають, що якщо ціни на нафту залишаться нижче $75 за барель, США матимуть більше можливостей для блокування іранських поставок. Але якщо вартість нафти підніметься вище $90 за барель, такі санкції можуть завдати шкоди світовому ринку.
За оцінками Управління енергетичної інформації США, попри санкції, іранський нафтовий експорт у 2023 році приніс країні $53 мільярди. Основним покупцем іранської нафти залишається Китай, що також є ключовим ринком для російських постачальників, які стикаються із західними обмеженнями.
Офіційні коментарі з боку Білого дому, а також іранського уряду поки що відсутні. Однак президент Ірану Масуд Пезешкіан уже заявив, що нові санкції США проти іранського флоту призводять до “невизначеності щодо розвантаження нафти й газу”.
Будь-яке посилення американських санкцій проти іранського нафтового експорту може викликати новий виток напруги в Перській затоці та призвести до загострення конфлікту між Вашингтоном і Тегераном.